Asiantuntijat

Meitä on iso joukko maatalouden ja maaseudun yritystoiminnan asiantuntijoita.

A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
Q
R
S
T
U
V
W
X
Y
Z
Poista suodattimet
Ahlskog kaie
Kaie Ahlskog

Erityisasiantuntija, lammas- ja vuohitilat

ProAgria Etelä-Suomi
kaie.ahlskog@proagria.fi
0400 731 811
Milla alanco
Milla Alanco-Ollqvist

erityisasiantuntija, lammas- ja vuohituotanto

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
milla.alanco-ollqvist@proagria.fi
040 7060 558
JO1 A3166 Edit
Anne Anttila

Valtakunnallinen Huippuosaaja, lypsykarjan seosruokinta

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
anne.anttila@proagria.fi
043 825 0522
54rgb
Anu Ellä

Valtakunnallinen Huippuosaaja, nurmentuotanto, johtaminen, pienryhmätoiminta

ProAgria Länsi-Suomi
anu.ella@proagria.fi
040 180 1260
Harakka irja 7043 pien
Irja Harakka

Ruokinnan ja tuotannonohjauksen asiantuntija

ProAgria Itä-Suomi
irja.harakka@proagria.fi
040 510 5422
Sari harju2
Sari Harju

Asiantuntija, maito- ja kasvintuotanto

ProAgria Keski-Pohjanmaa
sari.harju@proagria.fi
040 523 4114
Hanna heikkila proagrialappi vaaleampi
Hanna Heikkilä

Maitotila-asiantuntija

ProAgria Lappi
hanna.heikkila@proagria.fi
041 731 4217
Heinonen liisa
Liisa Heinonen

Maidontuotannon asiantuntija

ProAgria Etelä-Savo
liisa.heinonen@proagria.fi
043 824 9506
Leea holmi 0
Leea Holmi

Valtakunnallinen huippuosaaja, karjan tuotanto-olosuhteet

ProAgria Oulu
leea.holmi@proagria.fi
045 6578 707
Irma huhtamaki 0
Irma Huhtamäki

Maidontuotannon ja tuotosseurannan asiantuntija

ProAgria Oulu
irma.huhtamaki@proagria.fi
0400 776 843
Satu huovinen
Satu Huovinen

Luomuasiantuntija

ProAgria Oulu
satu.huovinen@proagria.fi
040 513 3149
Jalo ryynanen marja
Marja Jalo

Asiantuntija, maidontuotanto, lammastalous sekä luonnonmukainen kotieläintuotanto.

ProAgria Etelä-Suomi
marja.jalo@proagria.fi
040 572 8387
Anne johansson
Anne Johansson

Asiantuntija, luomu ja työterveyshuolto

ProAgria Länsi-Suomi
anne.johansson@proagria.fi
0400 719 413
Silja alamikkotervo netti
Silja Jokiniemi

kotieläintuotannon asiantuntija, lammas- ja vuohituotanto

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
silja.jokiniemi@proagria.fi
041 731 2017
Jaana juntunen netti 002ap
Jaana Juntunen

Asiantuntija, kirjanpito MVL

ProAgria Itä-Suomi
jaana.juntunen@proagria.fi
0400 286 785
35rgb
Sanna Jääskeläinen

Asiakkuusjohtaja

ProAgria Länsi-Suomi
sanna.jaaskelainen@proagria.fi
050 517 7750
Pirkko kalaoja
Pirkko Kalaoja

Maidontuotannon asiantuntija

ProAgria Oulu
pirkko.kalaoja@proagria.fi
045 6578 702
Arja kananoja netti 2021
Arja Kananoja

Valtakunnallinen huippuosaaja; nurmen kasvitaudit, kasvintuotannon asiantuntija, nurmi, luomu

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
arja.kananoja@proagria.fi
040 507 0475
Jarmok
Jarmo Karhula

Asiantuntija, maito- ja kasvintuotanto

ProAgria Keski-Pohjanmaa
jarmo.karhula@proagria.fi
044 521 2210
Tiina karlstrom
Tiina Karlström

Valtakunnallinen Huippuosaaja, lypsykarjan ruokinta, terveys ja hyvinvointi

ProAgria Oulu
tiina.karlstrom@proagria.fi
040 513 3241
Karen
Jenna Karén

kotieläintuotannon asiantuntija, maitotilat

Katjakellokoski
Katja Kellokoski

Erityisasiantuntija, maidontuotanto

ProAgria Keski-Pohjanmaa
katja.kellokoski@proagria.fi
040 849 2870
Kemppainen raija
Raija Kemppainen

Asiantuntija, maidontuotanto

ProAgria Etelä-Suomi
raija.kemppainen@proagria.fi
0400 845 814
Voitto kemppainen web
Voitto Kemppainen

Ruokinnan asiantuntija

ProAgria Itä-Suomi
voitto.kemppainen@proagria.fi
040 569 7423
Kiesila outi
Outi Kiesilä

Maidon- ja naudanlihantuotannon asiantuntija

ProAgria Etelä-Savo
outi.kiesila@proagria.fi
0400 693 090
37rgb
Annika Kilpiö

Valtakunnallinen huippuosaaja, asiakkuuspäällikkö

ProAgria Länsi-Suomi
annika.kilpio@proagria.fi
043 827 3571
2014 web 4841
Eila Kinnunen

Kasvin- ja maidontuotannon asiantuntija

ProAgria Itä-Suomi
eila.kinnunen@proagria.fi
040 301 2413
Kivinen jenni
Jenni Kivinen

Asiantuntija, maidontuotanto, hankkeet

ProAgria Etelä-Suomi
jenni.kivinen@proagria.fi
040 516 7501
Kiviranta ilpo netti
Ilpo Kiviranta

Kasvin- ja maidontuotannon asiantuntija

ProAgria Itä-Suomi
ilpo.kiviranta@proagria.fi
040 301 2415
Hannu kivisaari netti
Hannu Kivisaari

kasvintuotannon asiantuntija, nurmi

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
hannu.kivisaari@proagria.fi
0400 798 580
Kokkonen tuula
Tuula Kokkonen

Asiantuntija, maidontuotanto

ProAgria Etelä-Suomi
tuula.kokkonen@proagria.fi
040 775 5480
Elviira kopola 200x200
Elviira Kopola

Maidontuotannon asiantuntija

ProAgria Oulu
elviira.kopola@proagria.fi
041 730 7475
Kekalainen ida 0
Ida Korhonen

Ruokinnan- ja tuotannonohjauksen asiantuntija

ProAgria Itä-Suomi
ida.korhonen@proagria.fi
043 825 1219
Korhonen pirkko uusin
Pirkko Korhonen

Valtakunnallinen Huippuosaaja, ruokinta ja automaattilypsy

ProAgria Itä-Suomi
pirkko.korhonen@proagria.fi
040 746 4915
Tuija korpela2017rajattu
Tuija Korpela

Erityisasiantuntija, maidontuotanto

ProAgria Keski-Pohjanmaa
tuija.korpela@proagria.fi
0400 260 575
Mari koskela nettisivut
Mari Koskela

Asiakkuuspäällikkö, kasvintuotanto

ProAgria Länsi-Suomi
mari.koskela@proagria.fi
040 536 5863
Sinikka kreus
Sinikka Kreus

Erityisasiantuntija, maidontuotanto

ProAgria Keski-Pohjanmaa
sinikka.kreus@proagria.fi
044 526 3059
Sini kuiri netti
Sini Kuiri

erityisasiantuntija, lypsykarjan ruokinta

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
sini.kuiri@proagria.fi
043 827 3580
Juulia kuja luopa netti
Juulia Kuja-Luopa

kasvintuotannon asiantuntija Kasvi-, sika-, ja siipikarjatilat

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
juulia.kuja-luopa@proagria.fi
041 730 6001
Kujaarja netti
Arja Kujala

kotieläintuotannon asiantuntija, maitotilat

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
arja.kujala@proagria.fi
040 759 8618
Kukkula leena
Leena Kukkula

Erityisasiantuntija, johtaminen ja luomukotieläintuotanto

ProAgria Etelä-Suomi
leena.kukkula@proagria.fi
0400 914 172
Minna karenlampi 0
Minna Kärenlampi

Maidontuotannon asiantuntija

ProAgria Oulu
minna.karenlampi@proagria.fi
043 826 6487
Sauli karenlampi
Sauli Kärenlampi

Maidontuotannon asiantuntija

ProAgria Oulu
sauli.karenlampi@proagria.fi
0400 412 659
Eliisa laitila 0
Eliisa Laitila

Maidontuotannon asiantuntija

ProAgria Oulu
eliisa.laitila@proagria.fi
040 758 5217
Heidilehkonenuusi
Heidi Lehkonen

Erityisasiantuntija, maidontuotanto

ProAgria Keski-Pohjanmaa
heidi.lehkonen@proagria.fi
040 523 4116
Sanna lehtimaki 0
Sanna Lehtimäki

Maidontuotannon asiantuntija

ProAgria Oulu
sanna.lehtimaki@proagria.fi
045 6578 706
Henna 200x200
Henna Lehtosaari-Vähäkuopus

Kasvintuotannon asiantuntija

ProAgria Oulu
henna.lehtosaari-vahakuopus@proagria.fi
041 730 8242
Img 6452 anna riitta leinonen
Anna-Riitta Leinonen

Palvelupäällikkö, erityisasiantuntija, maidontuotanto

ProAgria Keski-Pohjanmaa
anna-riitta.leinonen@proagria.fi
0400 168 647
Lindqvist reija
Reija Lindqvist

Asiantuntija, maidontuotanto

ProAgria Etelä-Suomi
reija.lindqvist@proagria.fi
0400 459 127
Luostarinen sinikka
Sinikka Luostarinen

Maidontuotannon asiantuntija, automaatiolypsy

ProAgria Etelä-Savo
sinikka.luostarinen@proagria.fi
040 764 0545
Annina luotonen uusi netti
Annina Luotonen

Yritysasiantuntija, maaseutuyritykset

ProAgria Länsi-Suomi
annina.luotonen@proagria.fi
040 661 9010
Sirpa luttinen
Sirpa Luttinen

Maidontuotannon asiantuntija, tekninen asiantuntija

ProAgria Oulu
sirpa.luttinen@proagria.fi
040 845 2985
Jarmo lampsa netti
Jarmo Lämpsä

Talousasiantuntija

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
jarmo.lampsa@proagria.fi
040 126 3481
Mattilalopponen
Kirsi Mattila-Löppönen

erityisasiantuntija, maidontuotanto

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
kirsi.mattila-lopponen@proagria.fi
040 594 5745
Anna maija minkkinen
Anna-Maija Minkkinen

maidontuotannon asiantuntija

ProAgria Keski-Suomi
anna-maija.minkkinen@proagria.fi
040 564 9166
Sanna minkkinen
Sanna Minkkinen

maidontuotannon asiantuntija

ProAgria Keski-Suomi
sanna.minkkinen@proagria.fi
043 824 9646
22rgb
Helinä Mukka

Asiantuntija, maidontuotanto

ProAgria Länsi-Suomi
helina.mukka@proagria.fi
050 590 2083
Murtola terttu 7053 pien
Terttu Murtola

Ruokinnan erityisasiantuntija

ProAgria Itä-Suomi
terttu.murtola@proagria.fi
040 700 9537
Maki paivi
Päivi Mäki

Asiantuntija, maidontuotanto

ProAgria Etelä-Suomi
paivi.maki@proagria.fi
0400 599 574
Irene makinen
Irene Mäkinen

palvelupäällikkö, maatilojen tuotantopalvelut

ProAgria Keski-Suomi
irene.makinen@proagria.fi
040 587 3245
Johanna mantyharju
Johanna Mäntyharju

erityisasiantuntija, luomu, teknologia, ruokinta

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
johanna.mantyharju@proagria.fi
040 512 1901
Eila niskanen
Eila Niskanen

Ruokinnan- ja kasvintuotannon asiantuntija

ProAgria Itä-Suomi
eila.niskanen@proagria.fi
0400 282 088
Norismaa Minna net muokattu
Minna Norismaa

Valtakunnallinen Huippuosaaja, ruokinta ja eläinten hyvinvointi, automaattilypsy

ProAgria Itä-Suomi
minna.norismaa@proagria.fi
040 301 2431
Ojala heli netti 0
Heli Ojala

Asiantuntija, maidontuotanto

ProAgria Etelä-Suomi
heli.ojala@proagria.fi
041 7312254
Paula orava
Paula Orava

Maidontuotannon asiantuntija

ProAgria Oulu
paula.orava@proagria.fi
040 738 0683
Paloneva netti
Päivi Paloneva

kotieläintuotannon asiantuntija, maitotilat

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
paivi.paloneva@proagria.fi
043 825 6327
Edustuskuva 140x140 netti 0
Eveliina Pekkarinen

Ruokinnan erityisasiantuntija

ProAgria Itä-Suomi
eveliina.pekkarinen@proagria.fi
040 523 0932
Juhani peltola
Juhani Peltola

nurmen- ja maidontuotannon asiantuntija

ProAgria Keski-Suomi
juhani.peltola@proagria.fi
043 826 9719
21rgb
Tarja Peltomäki

Asiantuntija, maidontuotanto

ProAgria Länsi-Suomi
tarja.peltomaki@proagria.fi
040 741 7397
Seija perasto netti
Seija Perasto

terveydenhuoltoeläinlääkäri, maitotilat

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
seija.s.perasto@proagria.fi
043 824 8030
Riitta Perainen
Riitta Peräinen

puutarha-asiantuntija, hankevetäjä Kotitarveviljelyn kehittäminen -hankkeessa

ProAgria Keski-Suomi
riitta.perainen@maajakotitalousnaiset.fi
043 826 7294
Mirva pietila netti
Mirva Pietilä

talousasiantuntija

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
mirva.pietila@proagria.fi
043 825 0524
Marjo piirainen web
Marjo Piirainen

Kasvintuotannon asiantuntija

ProAgria Itä-Suomi
Maire pikkarainen
Maire Pikkarainen

Maidon-, kasvin- ja luomutuotannon asiantuntija

ProAgria Oulu
maire.pikkarainen@proagria.fi
040 845 3580
Puttonen marketta
Marketta Puttonen

Maidontuotannon asiantuntija

ProAgria Etelä-Savo
marketta.puttonen@proagria.fi
040 592 0543
Puttonen markku
Markku Puttonen

Asiantuntija, maidontuotanto

ProAgria Etelä-Suomi
markku.puttonen@proagria.fi
040 709 2484
Hanna puura
Hanna Puura

talousasiantuntija

ProAgria Keski-Suomi
hanna.puura@proagria.fi
040 822 5607
Pylkkanen anne rajattu
Anne Pylkkänen

Ruokinnan ja tuotannonohjauksen asiantuntija

ProAgria Itä-Suomi
anne.pylkkanen@proagria.fi
040 673 4564
Rantala jouni 1a pien 0
Jouni Rantala

Seosrehuruokinnan erityisasiantuntija

ProAgria Itä-Suomi
jouni.rantala@proagria.fi
043 825 2684
Anna maija rautiainen
Anna-Maija Rautiainen

Talouden ja kasvintuotannon asiantuntija

ProAgria Oulu
anna-maija.rautiainen@proagria.fi
040 542 1762
Rautio salla
Salla Rautio

Asiantuntija, maidontuotanto (vanhempainvapaalla)

ProAgria Etelä-Suomi
salla.rautio@proagria.fi
Reinikainen virpi
Virpi Reinikainen

Asiantuntija

ProAgria Etelä-Savo
virpi.reinikainen@proagria.fi
043 824 9500
17rgb
Ulla-Maija Reinilä

Asiantuntija, maidontuotanto

ProAgria Länsi-Suomi
ulla-maija.reinila@proagria.fi
050 365 2037
15rgb
Lisbeth Rintala

Asiantuntija, maidontuotanto ja talous

ProAgria Länsi-Suomi
lisbeth.rintala@proagria.fi
050 356 4738
Rintamaki
Sanni Rintamäki

kotieläintuotannon asiantuntija, maitotilat

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
sanni.rintamaki@proagria.fi
043 825 8508
Saastamoinen niina
Niina Saastamoinen

Luomumaidontuotannon asiantuntija

ProAgria Etelä-Savo
niina.saastamoinen@proagria.fi
040 735 9912
Salonen anne
Anne Salonen

Asiantuntija, maidontuotanto ja ruokinta

ProAgria Etelä-Suomi
anne.salonen@proagria.fi
0400 461 705
Sini hakomaki netti
Sini Sillanpää

kotieläintuotannon asiantuntija, lammas- ja vuohituotanto

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
sini.sillanpaa@proagria.fi
043 825 0526
52rgb
Jarkko Storberg

Valtakunnallinen Huippuosaaja, nurmentuotanto

ProAgria Länsi-Suomi
jarkko.storberg@proagria.fi
0400 849 992
Sanna suomela 0
Sanna Suomela

Lihanauta- ja luomuasiantuntija

ProAgria Oulu
sanna.suomela@proagria.fi
0400 412 637
Sanna taipale
Sanna Taipale

Maidontuotannon asiantuntija

ProAgria Oulu
sanna.taipale@proagria.fi
041 730 7477
Tamminen raija
Raija Tamminen

Palvelupäällikkö, maito ja nurmi

ProAgria Etelä-Suomi
raija.tamminen@proagria.fi
040 722 1873
Minna tanner web
Minna Tanner

Ruokinnan asiantuntija

ProAgria Itä-Suomi
minna.tanner@proagria.fi
040 572 3197
Urpu netti
Urpu Tanner-Koopmans

erityisasiantuntija, emolehmätuotanto

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
urpu.tanner-koopmans@proagria.fi
040 184 8166
Saana tanskanen niemi
Saana Tanskanen-Niemi

Talouden ja johtamisen asiantuntija

ProAgria Oulu
saana.tanskanen-niemi@proagria.fi
045 6578 704
Essi tarsia netti
Essi Tarsia

erityisasiantuntija, luomumaidontuotanto

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
essi.tarsia@proagria.fi
043 826 6769
Leila timonen
Leila Timonen

maidontuotannon asiantuntija

ProAgria Keski-Suomi
leila.timonen@proagria.fi
0400 747 289
2014 web 4867
Ulla Turunen

Luomuasiantuntija, kotieläintuotanto

ProAgria Itä-Suomi
ulla.turunen@proagria.fi
040 301 2453
Sari vallinhovi netti
Sari Vallinhovi

erityisasiantuntija, kasvintuotanto, nurmi

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
sari.vallinhovi@proagria.fi
0400 764 217
Olli valtonen 0
Olli Valtonen

Valtakunnallinen Huippuosaaja, nurmi ja luomu

ProAgria Oulu
olli.valtonen@proagria.fi
040 735 5519
Vartiainen aija 2014 web 3436
Aija Vartiainen

Maidontuotannon ja taloudenasiantuntija

ProAgria Itä-Suomi
aija.vartiainen@proagria.fi
040 301 2455
Vauhkonen mari web
Mari Vauhkonen

Maidontuotannon asiantuntija, tuotosseurannan erityisasiantuntija

ProAgria Itä-Suomi
mari.vauhkonen@proagria.fi
040 301 2466
Sanna vidgren web
Sanna Vidgren

Ruokinnan ja tuotannonohjauksen asiantuntija

ProAgria Itä-Suomi
sanna.vidgren@proagria.fi
0400 375 583
Matti viinikainen
Matti Viinikainen

Valtakunnallinen Huippuosaaja, investoinnit ja maito

ProAgria Keski-Suomi
matti.viinikainen@proagria.fi
0400 896 386
Virtanen pirjo
Pirjo Virtanen

Asiantuntija, maidontuotanto

ProAgria Etelä-Suomi
pirjo.virtanen@proagria.fi
043 824 9402
Auli ylirahnasto netti
Auli Yli-Rahnasto

kotieläintuotannon asiantuntija, maitotilat

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
auli.yli-rahnasto@proagria.fi
040 5262 467
Sini oljymaki
Sini Öljymäki

Maidontuotannon asiantuntija

ProAgria Oulu
sini.oljymaki@proagria.fi
040 764 7904