Asiantuntijat

A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
Q
R
S
T
U
V
W
X
Y
Z
Poista suodattimet
Terhi Ajosenpaa
Terhi Ajosenpää

Ympäristöpäällikkö, maisema-asiantuntija

ProAgria Länsi-Suomi
terhi.ajosenpaa@maajakotitalousnaiset.fi
043 825 1221
MKN ESU Aura Alaraudanjoki
Aura Alaraudanjoki

Maisema-asiantuntija (vanhempainvapaalla)

ProAgria Etelä-Suomi
aura.alaraudanjoki@proagria.fi
050 4526137
Miina Aronen
Miina Aronen

Ruoka- ja ravitsemusasiantuntija

ProAgria Keski-Pohjanmaa
miina.aronen@maajakotitalousnaiset.fi
043 825 4281
Asta asunmaa netti2 0
Asta Asunmaa

ruoka-asiantuntija

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
asta.asunmaa@maajakotitalousnaiset.fi
040 592 9226
Katri Eriksson 2
Katri Eriksson

Maiseman- ja luonnonhoidon asiantuntija

ProAgria Länsi-Suomi
katri.eriksson@proagria.fi
050 664 74
MKN ESU Hanna Eronen
Hanna Eronen

Maisema-asiantuntija

ProAgria Etelä-Suomi
hanna.eronen@proagria.fi
050 5605957
Marjaana Hassani
Marjaana Hassani

Maiseman- ja luonnonhoidon asiantuntija, projektipäällikkö Ilmastonmuutokseen varautuva viljelijä – hankkeessa

ProAgria Keski-Suomi
marjaana.hassani@maajakotitalousnaiset.fi
043 824 9641
Kalle hellstrom 0
Kalle Hellström

Maiseman- ja luonnonhoidon asiantuntija

ProAgria Oulu
kalle.hellstrom@maajakotitalousnaiset.fi
043 825 5253
Hirvonen Auli web
Auli Hirvonen

Maisema- ja luonnonhoidon asiantuntija, NEUVO ympäristöasiantuntija, LumoTAITO- hankkeen projektipäällikkö

ProAgria Etelä-Suomi
auli.hirvonen@maajakotitalousnaiset.fi
0400 864 494
Soili Hypen
Soili Hypén

Yritysasiantuntija MKN

ProAgria Itä-Suomi
soili.hypen@maajakotitalousnaiset.fi
0407764290
Heini iinatti
Heini Iinatti

Toiminnanjohtaja

ProAgria Oulu
heini.iinatti@maajakotitalousnaiset.fi
040 555 1674
Paivi Jokinen
Päivi Jokinen

Maisema- ja ympäristöasiantuntija

ProAgria Itä-Suomi
paivi.jokinen@maajakotitalousnaiset.fi
0403012409
Anna kari
Anna Kari

Ruoka-asiantuntija

ProAgria Länsi-Suomi
anna.kari@maajakotitalousnaiset.fi
050 555 8440
Essi keranen
Essi Keränen

Elintarvike- ja yritysasiantuntija

ProAgria Oulu
essi.keranen@maajakotitalousnaiset.fi
041 730 9058
Eeva liisa kivimaki
Eeva-Liisa Kivimäki

Toiminnanjohtaja, elintarvike- ja yritysasiantuntija

ProAgria Keski-Suomi
eeva-liisa.kivimaki@maajakotitalousnaiset.fi
040 576 8740
Tuula kokko
Tuula Kokko

Yritysasiantuntija

ProAgria Oulu
tuula.kokko@maajakotitalousnaiset.fi
040 864 4946
Koski Katriina web
Katriina Koski

Maisema-asiantuntija, NEUVO ympäristöasiantuntija

ProAgria Etelä-Suomi
katriina.koski@maajakotitalousnaiset.fi
040 148 8220
Koskinen kukka netti 0
Kukka Koskinen

Maisema- ja ympäristöasiantuntija

ProAgria Itä-Suomi
kukka.koskinen@maajakotitalousnaiset.fi
0400571643
Taru koskinen
Taru Koskinen

Ympäristöasiantuntija

ProAgria Oulu
taru.koskinen@maajakotitalousnaiset.fi
041 731 0368
Topi Kumpulainen
Topi Kumpulainen

Ruoka-asiantuntija

ProAgria Oulu
topi.kumpulainen@maajakotitalousnaiset.fi
050 467 5066
Jenni Kunnaala
Jenni Kunnaala

Toiminnanjohtaja, järjestöpäällikkö, asiantuntija, ruokapalvelut

ProAgria Etelä-Suomi
jenni.kunnaala@maajakotitalousnaiset.fi
040 528 8610
Janita Kylänpää
Janita Kylänpää

Matkailu- ja ruoka-asiantuntija

ProAgria Länsi-Suomi
janita.kylanpaa@maajakotitalousnaiset.fi
050 66471
Lappalainen Katja
Katja Lappalainen

Hanketyöntekijä

ProAgria Itä-Suomi
katja.lappalainen@maajakotitalousnaiset.fi
050 308 8916
Tuula lehtonen kuva
Tuula Lehtonen

Toimituspäällikkö, Koti ja maaseutu -lehti (vanhempainvapaalla)

Lento kemppi sanna
Sanna Lento-Kemppi

Toiminnanjohtaja, Etelä-Savon Maa- ja kotitalousnaiset, MKN yritysasiantuntija – Neuvo KIKY -asiantuntija

ProAgria Etelä-Savo
sanna.lento-kemppi@maajakotitalousnaiset.fi
050 476 6028
Louna Sanna web
Sanna Louna

Ruoka- ja elintarvikeasiantuntija

ProAgria Itä-Suomi
sanna.louna@maajakotitalousnaiset.fi
0400 571 642
Annina Luotonen
Annina Luotonen

Yritysasiantuntija, maaseutuyritykset

ProAgria Länsi-Suomi
annina.luotonen@proagria.fi
040 661 9010
Malin suvi
Suvi Malin

Asiantuntija, ruokapalvelut

ProAgria Etelä-Suomi
suvi.malin@maajakotitalousnaiset.fi
0400 682 334
Marja Malmi
Marja Malmi

Projektipäällikkö

ProAgria Oulu
marja.malmi@maajakotitalousnaiset.fi
+358 50 476 0032
Kaisa myllykangas
Kaisa Myllykangas

Ruoka-asiantuntija (opintovapaalla 1.4.–30.9.2024)

ProAgria Oulu
kaisa.myllykangas@maajakotitalousnaiset.fi
0400 399 865
Mari Maenpaa MKN
Mari Mäenpää

Ruoka- ja yritysasiantuntija

ProAgria Länsi-Suomi
mari.maenpaa@maajakotitalousnaiset.fi
050 603 69
Tuuli makinen kainuu netti
Tuuli Mäkinen

Ympäristöasiantuntija, MKN maisemapalvelut

ProAgria Itä-Suomi
tuuli.makinen@maajakotitalousnaiset.fi
0438272308
Milla Nikko
Milla Nikko

Maisema- ja luonnonhoidon asiantuntija, NEUVO ympäristöasiantuntija

ProAgria Länsi-Suomi
milla.nikko@proagria.fi
050 590 2085
Marja niskanen2020 netti
Marja Niskanen

Ruoka- ja yritysasiantuntija

ProAgria Itä-Suomi
marja.niskanen@maajakotitalousnaiset.fi
0400 905 782
Satu nokkonen netti
Satu Nokkonen

Asiantuntija, ruokapalvelut

ProAgria Etelä-Suomi
satu.nokkonen@maajakotitalousnaiset.fi
040 574 9337
Pajari tarja
Tarja Pajari

Yritysasiantuntija, matkailu; NEUVO-KIKY -asiantuntija

ProAgria Etelä-Savo
tarja.pajari@maajakotitalousnaiset.fi
0400 183 064
Pajulahti Ronja 2mt 2
Ronja Pajulahti

Ruoka- ja yritysasiantuntija (perhevapaalla)

ProAgria Itä-Suomi
Riitta Perainen
Riitta Peräinen

Puutarha-asiantuntija, hankevetäjä Kotitarveviljelyn kehittäminen Viitasaaren, Äänekosken ja Saarijärven alueilla -hankkeessa

ProAgria Keski-Suomi
riitta.perainen@maajakotitalousnaiset.fi
043 826 7294
Marjatta Pikkarainen
Marjatta Pikkarainen

Toiminnanjohtaja

ProAgria Itä-Suomi
marjatta.pikkarainen@maajakotitalousnaiset.fi
044 320 1585
Sanna Pitkanen
Sanna Pitkänen

Toiminnanjohtaja, toimialapäällikkö

ProAgria Länsi-Suomi
sanna.pitkanen@proagria.fi
0505252176
Jaana Puhakka
Jaana Puhakka

Yritysasiantuntija MKN

ProAgria Itä-Suomi
jaana.puhakka@maajakotitalousnaiset.fi
0403012468
Mirja pummila
Mirja Pummila

Elintarvike- ja yritysasiantuntija

ProAgria Keski-Suomi
mirja.pummila@maajakotitalousnaiset.fi
0400 932 054
Puolamaki Laura web
Laura Puolamäki

Maisema-asiantuntija, Landscape specialist, NEUVO ympäristö, maatilan nykyaikaistaminen ja kilpailukyvyn parantaminen (Työvapaalla 1.4.2024-31.3.2026)

ProAgria Etelä-Suomi
laura.puolamaki@proagria.fi
040 544 4899
Projektipäällikkö
Riina Rahkila

Ympäristöasiantuntija

ProAgria Oulu
riina.rahkila@maajakotitalousnaiset.fi
045 6578 717
Rinnekari johanna 2014 4922
Johanna Rinnekari

Yritysasiantuntija

ProAgria Itä-Suomi
johanna.rinnekari@maajakotitalousnaiset.fi
0403012441
Leena Rinta Runsala
Leena Rinta-Runsala

vesienhoidon asiantuntija

ProAgria Oulu
leena.rinta-runsala@proagria.fi
050 347 3388
Rinteinen anna web
Anna Rinteinen

Matkailuasiantuntija

ProAgria Itä-Suomi
anna.rinteinen@maajakotitalousnaiset.fi
0438273703
Anni kuva
Anni Rintoo

Luonnontuoteasiantuntija, hankevetäjä, Luonnontuotteiden hankintaketjut kuntoon -hanke, Kestävää kasvua maaseudulle -hanke

ProAgria Keski-Suomi
anni.rintoo@maajakotitalousnaiset.fi
043 826 9712
Rissanen katja 2
Katja Rissanen

Ruoka- ja järjestöasiantuntija

ProAgria Etelä-Savo
katja.rissanen@maajakotitalousnaiset.fi
041 730 3397
Saara rajattu
Saara Ryhänen

Maisema- ja ympäristöasiantuntija, NEUVO-ympäristöneuvoja, MKNmaisemapalvelut

ProAgria Etelä-Savo
saara.ryhanen@maajakotitalousnaiset.fi
040 486 8237
Kirsi Sahram Hauhia
Kirsi Sahrman-Hauhia

Ruoka-ja luonnontuoteasiantuntija

ProAgria Itä-Suomi
kirsi.sahrman-hauhia@maajakotitalousnaiset.fi
050 570 3039
Maarit satomaa
Maarit Satomaa

Maisema- ja ympäristöasiantuntija

ProAgria Oulu
maarit.satomaa@maajakotitalousnaiset.fi
040 566 7924
Milla Siltanen
Milla Siltanen

Maisema- ja ympäristöasiantuntija

ProAgria Keski-Pohjanmaa
milla.siltanen@maajakotitalousnaiset.fi
043 825 4284
Sulola heli uusi 2018
Heli Sulola

Yritysasiantuntija, MKN varatoiminnanjohtaja

ProAgria Itä-Suomi
heli.sulola@maajakotitalousnaiset.fi
040 672 0597
Mervi tiermas
Mervi Tiermas

Asiantuntija, luonnontuotteet ja kestävä kehitys

ProAgria Oulu
mervi.tiermas@maajakotitalousnaiset.fi
044 431 4606
Maisemasuunittelija Marika Turpeisella on laaja kokemus erilaisten pihojen suunnittelusta. Seinäjoen asuntomessualueella useampi piha oli hänen käsialaa.
Marika Turpeinen

maisemasuunnittelija

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
vanhempainvapaalla
Sari Uoti
Sari Uoti

Yritysasiantuntija

ProAgria Länsi-Suomi
sari.uoti@proagria.fi
050 552 1626
Varila Kirsi 2024
Kirsi Varila

Toiminnanjohtaja, Maa- ja kotitalousnaiset

ProAgria Etelä-Pohjanmaa, ProAgria Keski-Pohjanmaa
kirsi.varila@maajakotitalousnaiset.fi
040 1964 434
Vartia Kirsi
Kirsi Vartia

Ruoka- ja matkailuasiantuntija

ProAgria Itä-Suomi
kirsi.vartia@maajakotitalousnaiset.fi
050 346 3711
Veteli Hannele web
Hannele Veteli

Asiantuntija, ruokapalvelut

ProAgria Etelä-Suomi
hannele.veteli@maajakotitalousnaiset.fi
040 709 2492
Niina Vihela
Niina Vihelä

Ruoka- ja ravitsemusasiantuntija (toimivapaalla)

ProAgria Keski-Pohjanmaa
Annemari Viitamaki
Annemari Viitamäki

Talousasiantuntija, yritysasiantuntija, maaseutuyritykset

ProAgria Länsi-Suomi
annemari.viitamaki@proagria.fi
0500 190180