Asiantuntijat

Meitä on iso joukko maatalouden ja maaseudun yritystoiminnan asiantuntijoita.

A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
Q
R
S
T
U
V
W
X
Y
Z
Poista suodattimet
1 V5 A7626 Edit
Pauliina Akkala

tilipalveluasiantuntija

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
pauliina.akkala@proagria.fi
041 731 3328
Alaluukko
Kaija Ala-Luukko

toimialapäällikkö, johtaminen, talous- ja tilipalvelut

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
kaija.ala-luukko@proagria.fi
040 832 3521
JO1 A9956 Edit
Jussi Ala-Saari

kasvintuotannon asiantuntija

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
jussi.ala-saari@proagria.fi
050 432 2695
Milla alanco
Milla Alanco-Ollqvist

erityisasiantuntija, lammas- ja vuohituotanto

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
milla.alanco-ollqvist@proagria.fi
040 7060 558
Suvi alatalo netti
Suvi Alatalo

luomukasvintuotannon asiantuntija

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
suvi.alatalo@proagria.fi
041 731 4864
Hanneleantila netti
Hannele Antila

kasvintuotannon asiantuntija

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
hannele.antila@proagria.fi
041 730 3605
Asta asunmaa netti2 0
Asta Asunmaa

erityisasiantuntija, ruoka, kotitalous

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
asta.asunmaa@maajakotitalousnaiset.fi
040 592 9226
Autio
Kaija Autio

tilipalveluasiantuntija

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
kaija.autio@proagria.fi
040 139 5597
Omanetti 0
Elina Djupfors

viestintäsihteeri

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
elina.djupfors@proagria.fi
043 824 7779
Olliharju netti
Olli Harju

kasvintuotannon asiantuntija

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
olli.harju@proagria.fi
050 3431 635
Harju
Ella Harju-Kivistö

asiantuntija, yhtiöittäminen, omistajanvaihdokset, LKV

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
ella.harju-kivisto@proagria.fi
043 825 6323
Hautalaelina elina netti
Elina Hautala

kasvintuotannon asiantuntija, nurmi

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
elina.hautala@proagria.fi
041 730 7184
Henri honkala
Henri Honkala

toimitusjohtaja, hallituksen puheenjohtaja

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
henri.honkala@proagria.fi
040 8277 100
Tuttu
Tuttu Honkola

talous- ja henkilöstöpäällikkö

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
tuttu.honkola@proagria.fi
040 847 4096
Kaarina huovila netti
Kaarina Huovila

asiantuntija, taloushallinto ja palkat

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
kaarina.huovila@proagria.fi
050 378 1793
Hamalainenmarianne netti
Marianne Hämäläinen

tilipalveluasiantuntija

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
marianne.hamalainen@proagria.fi
041 730 7808
Maria ikola netti 0
Maria Ikola

asiantuntija, luomu

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
maria.ikola@proagria.fi
040 761 9770
Saija ilonen netti
Saija Ilonen

asiantuntija, taloushallinto

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
saija.ilonen@proagria.fi
040 7035 035
Henriikkajaatinen netti
Henriikka Jaatinen

asiantuntija, omistajanvaihdokset, LKV

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
henriikka.jaatinen@proagria.fi
043 826 9463
Silja alamikkotervo netti
Silja Jokiniemi

kotieläintuotannon asiantuntija, lammas- ja vuohituotanto

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
silja.jokiniemi@proagria.fi
041 731 2017
Arja kananoja netti 2021
Arja Kananoja

Valtakunnallinen huippuosaaja; nurmen kasvitaudit, kasvintuotannon asiantuntija, nurmi, luomu

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
arja.kananoja@proagria.fi
040 507 0475
Hannu kivisaari netti
Hannu Kivisaari

kasvintuotannon asiantuntija, nurmi

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
hannu.kivisaari@proagria.fi
0400 798 580
JO1 A9952 Edit
Marketta Koivisto

tilipalveluasiantuntija

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
marketta.koivisto@proagria.fi
050 434 7313
Koivusalo paivi2021
Päivi Koivusalo

kasvintuotannon asiantuntija

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
paivi.koivusalo@proagria.fi
041 730 7186
Miinakolppanen netti
Miina-Maria Kolppanen

Kotieläintuotannon asiantuntija

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
miina-maria.kolppanen@proagria.fi
041 731 4626
Korpi terhi netti
Terhi Korpi

kasvintuotannon asiantuntija

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
terhi.korpi@proagria.fi
041 730 3288
Kotala juho netti
Juho Kotala

kasvintuotannon asiantuntija, nurmi, kasvustokuvaus

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
juho.kotala@proagria.fi
043 827 3581
Sini kuiri netti
Sini Kuiri

erityisasiantuntija, lypsykarjan ruokinta

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
sini.kuiri@proagria.fi
043 827 3580
Olavi
Olavi Kuja-Lipasti

erityisasiantuntija, yhtiöittäminen, omistajanvaihdokset, verotus, kaupanvahvistukset

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
olavi.kuja-lipasti@proagria.fi
040 127 2420
Juulia kuja luopa netti
Juulia Kuja-Luopa

kasvintuotannon asiantuntija Kasvi-, sika-, ja siipikarjatilat

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
juulia.kuja-luopa@proagria.fi
041 730 6001
Kujaarja netti
Arja Kujala

kotieläintuotannon asiantuntija, maitotilat

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
arja.kujala@proagria.fi
040 759 8618
Ronjakuorikoski netti
Ronja Kuorikoski

hanketyöntekijä

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
ronja.kuorikoski@proagria.fi
050 5734 970
Anulampinen netti 0
Anu Kylmäluoma

tilipalveluasiantuntija

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
anu.kylmaluoma@proagria.fi
050 5778 669
Liisa kyntaja netti
Liisa Kyntäjä

kasvintuotannon asiantuntija

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
liisa.kyntaja@proagria.fi
041 7310926
Katriina kytola netti 0
Katriina Kytölä

Kotieläintuotannon asiantuntija

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
katriina.kytola@proagria.fi
041 731 3772
Meri kytola netti
Meri Kytölä

tekninen asiantuntija, maitotilat

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
meri.kytola@proagria.fi
041 730 6697
Lehtinen
Erja Lehtinen

tilipalveluasiantuntija

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
erja.lehtinen@proagria.fi
043 827 2341
Maijalemettinen netti
Maija Lemettinen

toimistosihteeri

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
maija.lemettinen@proagria.fi
043 824 7780
Miia
Miia Lenkkeri-Tamminen

viestintäpäällikkö

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
miia.lenkkeri-tamminen@proagria.fi
toimivapaalla
Jouni leppa netti 0
Jouni Leppä

kasvintuotannon asiantuntija

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
jouni.leppa@proagria.fi
0400 361 250
Luikku
Niko Luikku

liiketoimintapäällikkö

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
niko.luikku@proagria.fi
0400 297 245
Jari luokkakallio netti
Jari Luokkakallio

luomukasvintuotannon asiantuntija

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
jari.luokkakallio@proagria.fi
0400 297 235
Luomamarjut netti
Marjut Luoma

tilipalveluasiantuntija

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
marjut.luoma@proagria.fi
041 730 7809
Jarmo lampsa netti
Jarmo Lämpsä

Talousasiantuntija

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
jarmo.lampsa@proagria.fi
040 126 3481
Mattilalopponen
Kirsi Mattila-Löppönen

erityisasiantuntija, maidontuotanto

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
kirsi.mattila-lopponen@proagria.fi
040 594 5745
Sarimorri netti
Sari Morri

Asiantuntija, henkilöstöjohtaminen, HR-tiimi

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
sari.morri@proagria.fi
043 826 8643
Maenpaa
Mika Mäenpää

talousasiantuntija

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
mika.maenpaa@proagria.fi
040 528 7922
Juha makela netti
Juha Mäkelä

kasvintuotannon asiantuntija

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
juha.makela@proagria.fi
0400 267 535
Jari makinen netti 0
Jari Mäkinen

kasvintuotannon asiantuntija

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
jari.makinen@proagria.fi
040 510 2795
Johanna mantyharju
Johanna Mäntyharju

erityisasiantuntija, luomu, teknologia, ruokinta

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
johanna.mantyharju@proagria.fi
040 512 1901
Saija ohriluoma
Saija Ohriluoma

kasvintuotannon asiantuntija

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
saija.ohriluoma@proagria.fi
041 731 0507
Sofiapaalijarvi netti
Sofia Paalijärvi

kotieläintuotannon asiantuntija

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
sofia.paalijarvi@proagria.fi
041 731 4627
Pajula
Timo Pajula

asiantuntija, johtaminen, talous

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
timo.pajula@proagria.fi
040 503 2650
Paloneva netti
Päivi Paloneva

kotieläintuotannon asiantuntija, maitotilat

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
paivi.paloneva@proagria.fi
043 825 6327
Peltonen
Tiina Peltonen

kotieläintuotannon asiantuntija, luomu, hankkeet

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
tiina.peltonen@proagria.fi
044 4811 309
Pennalajuha
Juha Pennala

talousasiantuntija

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
juha.pennala@proagria.fi
043 827 3578
Tuomas pennala netti 0
Tuomas Pennala

kasvintuotannon asiantuntija

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
tuomas.pennala@proagria.fi
043 826 6772
Seija perasto netti
Seija Perasto

terveydenhuoltoeläinlääkäri, maitotilat

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
seija.s.perasto@proagria.fi
043 824 8030
Perttu perala netti
Perttu Perälä

kasvintuotannon asiantuntija

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
perttu.perala@proagria.fi
041 730 1057
Mirva pietila netti
Mirva Pietilä

talousasiantuntija

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
mirva.pietila@proagria.fi
043 825 0524
Prustimikko netti
Mikko Prusti

kasvintuotannon asiantuntija

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
mikko.prusti@proagria.fi
041 730 7185
Puska
Sami Puska

tilipalveluasiantuntija

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
sami.puska@proagria.fi
041 730 1684
Putula
Hannu Putula

IT-asiantuntija

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
hannu.putula@proagria.fi
040 510 5965
Erkki riihikangas netti
Erkki Riihikangas

erityisasiantuntija, talous, maitotilat

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
erkki.riihikangas@proagria.fi
0400 160 041
Salla netti
Salla Rinta-Tassi

kasvintuotannon asiantuntija

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
salla.rinta-tassi@proagria.fi
050 572 4935
Rintamaki
Sanni Rintamäki

kotieläintuotannon asiantuntija, maitotilat

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
sanni.rintamaki@proagria.fi
043 825 8508
Ruotsalainenannemari netti 0
Anne-Mari Ruotsalainen

Kotieläintuotannon asiantuntija

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
anne-mari.ruotsalainen@proagria.fi
041 730 7183
Siirila elina netti
Elina Siirilä

luomukasvintuotannon asiantuntija

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
Vanhempainvapaalla
Sini hakomaki netti
Sini Sillanpää

kotieläintuotannon asiantuntija, lammas- ja vuohituotanto

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
sini.sillanpaa@proagria.fi
043 825 0526
Soisalo
Tiina Soisalo

toimialapäällikkö, kotieläintuotanto

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
tiina.soisalo@proagria.fi
040 502 5590
Talvilahtiarja
Arja Talvilahti

liiketoimintapäällikkö, toimitusjohtajan sijainen

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
arja.talvilahti@proagria.fi
0400 168 489
Urpu netti
Urpu Tanner-Koopmans

erityisasiantuntija, emolehmätuotanto

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
urpu.tanner-koopmans@proagria.fi
040 184 8166
Essi tarsia netti
Essi Tarsia

erityisasiantuntija, luomumaidontuotanto

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
essi.tarsia@proagria.fi
043 826 6769
Elina tiinanen netti 0
Elina Tiinanen

asiantuntija, kotieläinrakennukset

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
elina.tiinanen@proagria.fi
040 560 9038
Toppari juha matti netti
Juha-Matti Toppari

toimialapäällikkö, kasvintuotanto

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
juha-matti.toppari@proagria.fi
043 825 2806
Maisemasuunittelija Marika Turpeisella on laaja kokemus erilaisten pihojen suunnittelusta. Seinäjoen asuntomessualueella useampi piha oli hänen käsialaa.
Marika Turpeinen

maisemasuunnittelija

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
marika.turpeinen@maajakotitalousnaiset.fi
043 825 2410
Sari vallinhovi netti
Sari Vallinhovi

erityisasiantuntija, kasvintuotanto, nurmi

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
sari.vallinhovi@proagria.fi
0400 764 217
Kirsi varila
Kirsi Varila

Toiminnanjohtaja, Maa- ja kotitalousnaiset

ProAgria Keski-Pohjanmaa, ProAgria Etelä-Pohjanmaa
kirsi.varila@maajakotitalousnaiset.fi
0401964434
Erkkivihonen netti
Erkki Vihonen

luomukasvintuotannon asiantuntija

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
erkki.vihonen@proagria.fi
040 678 7689
Marjut viitasalo netti 0
Marjut Viitasalo

talousasiantuntija, nauta- ja lammastilat

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
marjut.viitasalo@proagria.fi
040 353 0227
Mari viljanmaa proagria
Mari Viljanmaa

viestijä

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
mari.viljanmaa@proagria.fi
041 731 0817
Valisalo terhi
Terhi Välisalo

kehittämisasiantuntija, Ruokaprovinssi-asiat

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
terhi.valisalo@maajakotitalousnaiset.fi
0400 463 129
Ylihukkala 0
Seija Yli-Hukkala

tilipalveluasiantuntija, kannattavuuskirjanpito

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
seija.yli-hukkala@proagria.fi
040 580 2258
Auli ylirahnasto netti
Auli Yli-Rahnasto

kotieläintuotannon asiantuntija, maitotilat

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
auli.yli-rahnasto@proagria.fi
040 5262 467
Ohage
Marita Öhage

hankepäällikkö

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
marita.ohage@proagria.fi
040 689 1060