Asiantuntijat

A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
Q
R
S
T
U
V
W
X
Y
Z
Poista suodattimet
Ahonen Hanna-Kaisa
Hanna-Kaisa Ahonen

Ruokinnan asiantuntija, vanhempain vapaalla

ProAgria Itä-Suomi
Haalijoki Outi web
Outi Haalijoki

Asiantuntija, maidontuotanto, kasvinviljely ja tilitoimistopalvelu

ProAgria Etelä-Suomi
outi.haalijoki@proagria.fi
0400 363 441
Virva Hallivuori netti
Virva Hallivuori

Palvelupäällikkö, kotieläintuotanto

ProAgria Etelä-Suomi
virva.hallivuori@proagria.fi
050 420 2135
Harakka Irja
Irja Harakka

Ruokinnan ja tuotannonohjauksen asiantuntija

ProAgria Itä-Suomi
irja.harakka@proagria.fi
040 510 5422
Hanna Heikkila 2
Hanna Heikkilä

Palvelupäällikkö, kotieläintuotanto

ProAgria Oulu
hanna.heikkila@proagria.fi
050 349 7053
Tiina Heikkinen netti
Tiina Heikkinen

Maitotila-asiantuntija

ProAgria Etelä-Suomi
tiina.heikkinen@proagria.fi
050 307 3761
Heinonen liisa
Liisa Heinonen

Maidontuotannon asiantuntija

ProAgria Etelä-Savo
liisa.heinonen@proagria.fi
043 824 9506
Teija hellberg proagria2
Teija Hellberg

Palveluasiantuntija, Valtakunnallinen huippuosaaja, tuotosseuranta

ProAgria Keskusten Liitto
tuotosseuranta@proagria.fi
09 856 65980
Hietamaki Merja web
Merja Hietamäki

Asiantuntija, maidon- ja lammastuotanto

ProAgria Etelä-Suomi
merja.hietamaki@proagria.fi
050 345 5449
Anna Maarit Hollanti
Anna-Maarit Hollanti

Asiantuntija, ruokinta

ProAgria Keski-Pohjanmaa
anna-maarit.hollanti@proagria.fi
040 523 4116
Armi Hotakainen
Armi Hotakainen

Maidontuotannon tekninen asiantuntija

ProAgria Keski-Pohjanmaa
armi.hotakainen@proagria.fi
0400 644 261
Irma huhtamaki 0
Irma Huhtamäki

Tuotosseurannan asiantuntija

ProAgria Oulu
irma.huhtamaki@proagria.fi
0400 776 843
Linda Hamalainen
Linda Hämäläinen

Asiantuntija, maidontuotanto ja ruokinta

ProAgria Länsi-Suomi
linda.hamalainen@proagria.fi
041 731 4524
Milja Ikonen netti
Milja Ikonen

Maidontuotannon asiantuntija

ProAgria Keski-Suomi
milja.ikonen@proagria.fi
0400 279 049
Jalo Marja web
Marja Jalo

Asiantuntija, maidontuotanto, lammas- ja vuohitalous sekä luonnonmukainen kotieläintuotanto

ProAgria Etelä-Suomi
marja.jalo@proagria.fi
040 572 8387
Esko janhonen
Esko Janhonen

Talousasiantuntija

ProAgria Keski-Suomi
esko.janhonen@proagria.fi
0400 718 890
Sanna Jaaskelainen
Sanna Jääskeläinen

Asiakkuusjohtaja

ProAgria Länsi-Suomi
sanna.jaaskelainen@proagria.fi
050 517 7750
AK
Anne Kaijansinkko

Tekninen asiantuntija, maitomittareiden testaus

ProAgria Etelä-Suomi
anne.kaijansinkko@proagria.fi
050 306 5768
Tiina karlstrom
Tiina Karlström

Valtakunnallinen huippuosaaja, lypsykarjan ruokinta, terveys ja hyvinvointi

ProAgria Oulu
tiina.karlstrom@proagria.fi
040 513 3241
Karen
Jenna Karén

kotieläintuotannon asiantuntija, maitotilat

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
jenna.karen@proagria.fi
043 827 2342
Katja Kellokoski
Katja Kellokoski

Erityisasiantuntija, maidontuotanto

ProAgria Keski-Pohjanmaa
katja.kellokoski@proagria.fi
040 849 2870
Kemppainen Raija web
Raija Kemppainen

Asiantuntija, maidontuotanto

ProAgria Etelä-Suomi
raija.kemppainen@proagria.fi
0400 845 814
Jaana kiljunen proagria
Jaana Kiljunen

Kehitysjohtaja, maidontuotannon palvelukehitys, Lean-johtaminen

ProAgria Keskusten Liitto
jaana.kiljunen@proagria.fi
050 398 2962
Jenni Kivinen netti
Jenni Kivinen

Asiantuntija, maidontuotanto, hankkeet

ProAgria Etelä-Suomi
jenni.kivinen@proagria.fi
040 516 7501
Kiviranta ilpo netti
Ilpo Kiviranta

Kasvin- ja maidontuotannon asiantuntija

ProAgria Itä-Suomi
ilpo.kiviranta@proagria.fi
040 301 2415
Hannu kivisaari netti
Hannu Kivisaari

kasvintuotannon asiantuntija, nurmi

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
hannu.kivisaari@proagria.fi
0400 798 580
Kokkonen tuula
Tuula Kokkonen

Asiantuntija, maidontuotanto

ProAgria Etelä-Suomi
tuula.kokkonen@proagria.fi
040 775 5480
Miinakolppanen netti
Miina-Maria Kolppanen

kotieläintuotannon asiantuntija

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
miina-maria.kolppanen@proagria.fi
041 731 4626
Liisa Komulainen 1
Liisa Komulainen

Maidontuotannon asiantuntija

ProAgria Oulu
liisa.komulainen@proagria.fi
050 351 4097
Sini kuiri netti
Sini Konttas

erityisasiantuntija, lypsykarjan ruokinta

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
sini.konttas@proagria.fi
043 827 3580
Elviira kopola 200x200
Elviira Kopola

Maidontuotannon asiantuntija (vanhempainvapaalla)

ProAgria Oulu
elviira.kopola@proagria.fi
041 730 7475
Kopra Heli web
Heli Kopra

Maitotila-asiantuntija

ProAgria Etelä-Suomi
heli.kopra@proagria.fi
050 307 3125
Ida Korhonen
Ida Korhonen

Ruokintapalveluiden kehityspäällikkö, Ruokinnan erityisasiantuntija

ProAgria Itä-Suomi
ida.korhonen@proagria.fi
043 825 1219
Korhonen Pirkko
Pirkko Korhonen

Valtakunnallinen Huippuosaaja, ruokinta ja automaattilypsy

ProAgria Itä-Suomi
pirkko.korhonen@proagria.fi
040 746 4915
Korpela Ilkka web
Ilkka Korpela

Asiantuntija, maitomittareiden testaus

ProAgria Etelä-Suomi
ilkka.korpela@proagria.fi
050 343 3438
JO1 A3195 Edit
Arja Kujala

kotieläintuotannon asiantuntija, maitotilat

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
arja.kujala@proagria.fi
040 759 8618
Kukkula leena
Leena Kukkula

Erityisasiantuntija, johtaminen ja luomukotieläintuotanto

ProAgria Etelä-Suomi
leena.kukkula@proagria.fi
0400 914 172
Siren Linda
Linda Kurkioja (os. Sirén)

Asiantuntija, maidontuotanto

ProAgria Etelä-Suomi
linda.kurkioja@proagria.fi
050 431 9859
Minna karenlampi 0
Minna Kärenlampi

Maidontuotannon asiantuntija

ProAgria Oulu
minna.karenlampi@proagria.fi
043 826 6487
Laatikainen jonna net
Jonna Laatikainen

Maidontuotannon asiantuntija ( vanhempain vapaalla)

ProAgria Itä-Suomi
JO1 A6227 Edit
Suvi Lahdenmaa

tuotosseurannan tekninen asiantuntija, maitotilat

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
suvi.lahdenmaa@proagria.fi
050 3258 205
Eliisa laitila 0
Eliisa Laitila

Maidontuotannon asiantuntija

ProAgria Oulu
eliisa.laitila@proagria.fi
040 758 5217
Lappi petri rajattu
Petri Lappi

Talousasiantuntija

ProAgria Itä-Suomi
petri.lappi@proagria.fi
043 827 3333
Jonna Minna Lassila
Jonna-Minna Lassila

Maidontuotannon tekninen asiantuntija

ProAgria Keski-Pohjanmaa
jonna-minna.lassila@proagria.fi
044 486 3077
Sanna lehtimaki 0
Sanna Lehtimäki

Maidontuotannon asiantuntija

ProAgria Oulu
sanna.lehtimaki@proagria.fi
045 6578 706
Anna Riitta Leinonen
Anna-Riitta Leinonen

Palvelupäällikkö, erityisasiantuntija, maidontuotanto

ProAgria Keski-Pohjanmaa
anna-riitta.leinonen@proagria.fi
0400 168 647
Kirsi Leppikorpi
Kirsi Leppikorpi

Valtakunnallinen Huippuosaaja, tekninen erityisasiantuntija, maidontuotanto

ProAgria Keski-Pohjanmaa
kirsi.leppikorpi@proagria.fi
0400 367 656
Lindqvist reija
Reija Lindqvist

Asiantuntija, maidontuotanto

ProAgria Etelä-Suomi
reija.lindqvist@proagria.fi
0400 459 127
Minna Loitokari web
Minna Loitokari

Asiantuntija, maidontuotanto

ProAgria Etelä-Suomi
minna.loitokari@proagria.fi
040 516 0524
Luostarinen sinikka
Sinikka Luostarinen

Maidontuotannon asiantuntija, automaatiolypsy

ProAgria Etelä-Savo
sinikka.luostarinen@proagria.fi
040 764 0545
Luostarinen Sanna kuva 002
Sanna Luostarinen

Asiantuntija, ruokinta

ProAgria Keski-Pohjanmaa
sanna.luostarinen@proagria.fi
0400 974 165
Sirpa luttinen
Sirpa Luttinen

Maidontuotannon asiantuntija, tekninen asiantuntija

ProAgria Oulu
sirpa.luttinen@proagria.fi
040 845 2985
Johannamalinen
Johanna Malinen

Asiantuntija, maidontuotanto

ProAgria Keski-Pohjanmaa
johanna.malinen@proagria.fi
041 731 0913
Mattila Moona netti
Moona Mattila

Maitotila-asiantuntija

ProAgria Etelä-Suomi
moona.mattila@proagria.fi
050 569 4163
Mattilalopponen
Kirsi Mattila-Löppönen

erityisasiantuntija, nautakarjan ruokinta

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
kirsi.mattila-lopponen@proagria.fi
040 594 5745
Anna maija minkkinen
Anna-Maija Minkkinen

Maidontuotannon asiantuntija

ProAgria Keski-Suomi
anna-maija.minkkinen@proagria.fi
040 564 9166
Sanna minkkinen
Sanna Minkkinen

Maidontuotannon asiantuntija

ProAgria Keski-Suomi
sanna.minkkinen@proagria.fi
043 824 9646
Helina Mukka
Helinä Mukka

Asiantuntija, maidontuotanto

ProAgria Länsi-Suomi
helina.mukka@proagria.fi
050 590 2083
Murtola Terttu
Terttu Murtola

Ruokinnan erityisasiantuntija

ProAgria Itä-Suomi
terttu.murtola@proagria.fi
040 700 9537
Maki paivi
Päivi Mäki

Asiantuntija, maidontuotanto

ProAgria Etelä-Suomi
paivi.maki@proagria.fi
0400 599 574
Hanna Maki Asiala
Hanna Mäki-Asiala

Tuotantotalouden asiantuntija (toimivapaalla)

ProAgria Keski-Pohjanmaa
Irene makinen
Irene Mäkinen

Palvelupäällikkö, maatilojen tuotantopalvelut

ProAgria Keski-Suomi
irene.makinen@proagria.fi
040 587 3245
Johanna mantyharju
Johanna Mäntyharju

erityisasiantuntija, luomu, teknologia

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
johanna.mantyharju@proagria.fi
040 512 1901
Riitta Niskala
Riitta Niskala

kotieläintuotannon asiantuntija

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
riitta.niskala@proagria.fi
050 447 4677
Eila niskanen
Eila Niskanen

Ruokinnan- ja kasvintuotannon asiantuntija

ProAgria Itä-Suomi
eila.niskanen@proagria.fi
0400 282 088
Norismaa Minna net muokattu
Minna Norismaa

Valtakunnallinen Huippuosaaja, ruokinta ja eläinten hyvinvointi, automaattilypsy

ProAgria Itä-Suomi
minna.norismaa@proagria.fi
040 301 2431
Ojala Heli web
Heli Ojala

Asiantuntija, maidontuotanto

ProAgria Etelä-Suomi
heli.ojala@proagria.fi
041 7312254
Kasperi Ojala highres
Kasperi Ojala

Ruokinnan asiantuntija

ProAgria Itä-Suomi
kasperi.ojala@proagria.fi
050 467 4558
Paula orava
Paula Orava

Maidontuotannon asiantuntija

ProAgria Oulu
paula.orava@proagria.fi
040 738 0683
Elina Orjala
Elina Orjala

Asiantuntija, maidontuotanto (vanhempainvapaalla)

ProAgria Keski-Pohjanmaa
elina.orjala@proagria.fi
Sofiapaalijarvi netti
Sofia Paalijärvi

kotieläintuotannon asiantuntija

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
sofia.paalijarvi@proagria.fi
041 731 4627
Paloneva netti
Päivi Paloneva

kotieläintuotannon asiantuntija, maitotilat

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
paivi.paloneva@proagria.fi
043 825 6327
Parkkinen Emmi esittely
Emmi Parkkinen

Ruokinnan asiantuntija

ProAgria Itä-Suomi
emmi.parkkinen@proagria.fi
050 598 7691
Juhani peltola
Juhani Peltola

Nurmen- ja maidontuotannon asiantuntija

ProAgria Keski-Suomi
juhani.peltola@proagria.fi
043 826 9719
Peltonen
Tiina Peltonen

kotieläintuotannon asiantuntija, luomu, hankkeet

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
JO1 A3221 Edit 1
Seija Perasto

terveydenhuoltoeläinlääkäri, maitotilat

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
seija.s.perasto@proagria.fi
043 824 8030
Inga pesonen proagria
Inga Pesonen

Asiantuntija, tuotosseuranta

ProAgria Keskusten Liitto
tuotosseuranta@proagria.fi
09 856 65980
Mirva pietila netti
Mirva Pietilä

talousasiantuntija

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
mirva.pietila@proagria.fi
043 825 0524
Maire pikkarainen
Maire Pikkarainen

Maidon-, kasvin- ja luomutuotannon asiantuntija

ProAgria Oulu
maire.pikkarainen@proagria.fi
040 845 3580
Puttonen marketta
Marketta Puttonen

Maidontuotannon asiantuntija

ProAgria Etelä-Savo
marketta.puttonen@proagria.fi
040 592 0543
Puttonen Markku web
Markku Puttonen

Asiantuntija, maidontuotanto

ProAgria Etelä-Suomi
markku.puttonen@proagria.fi
040 709 2484
Anne Pylkkanen
Anne Pylkkänen

Ruokinnan ja tuotannonohjauksen asiantuntija

ProAgria Itä-Suomi
anne.pylkkanen@proagria.fi
040 673 4564
Sonja Pyykola
Sonja Pyykölä

Valtakunnallinen huippuosaaja, automaattilypsy (hoitovapaalla)

ProAgria Keski-Pohjanmaa
sonja.pyykola@proagria.fi
043 825 4282
JO1 A3166 Edit
Anne Rajala

Valtakunnallinen Huippuosaaja, lypsykarjan seosrehuruokinta

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
Emmi Rantala
Emmi Rantala

Asiantuntija, maidontuotanto

ProAgria Länsi-Suomi
emmi.rantala@proagria.fi
050 604 56
Elina Raudaskoski
Elina Raudaskoski

Maidontuotannon asiantuntija

ProAgria Oulu
elina.raudaskoski@proagria.fi
050 331 4573
Rautio Salla web
Salla Rautio

Asiantuntija, maidontuotanto ja emolehmät

ProAgria Etelä-Suomi
salla.rautio@proagria.fi
044 431 4358
Rintamaki
Sanni Rintamäki

kotieläintuotannon asiantuntija, maitotilat

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
Anne Salonen
Anne Ruotsalainen

Asiantuntija, maidontuotanto ja ruokinta

ProAgria Oulu
anne.ruotsalainen@proagria.fi
0400 461 705
Saastamoinen niina abc
Niina Saastamoinen

Luomumaidontuotannon asiantuntija

ProAgria Etelä-Savo
niina.saastamoinen@proagria.fi
040 735 9912
JO1 A6197 Edit Edit Edit
Tiina Soisalo

toimialapäällikkö, kotieläintuotanto

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
tiina.soisalo@proagria.fi
040 502 5590
Annika Suojarvi hankevastaava
Annika Suojärvi

Hankevastaava (vanhempainvapaalla)

ProAgria Itä-Suomi
Sanna taipale
Sanna Taipale

Maidontuotannon asiantuntija

ProAgria Oulu
sanna.taipale@proagria.fi
041 730 7477
Talvilahtiarja
Arja Talvilahti

liiketoimintapäällikkö, toimitusjohtajan sijainen

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
arja.talvilahti@proagria.fi
0400 168 489
Essi tarsia netti
Essi Tarsia

erityisasiantuntija, luomumaidontuotanto

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
Pirkko Tuominen
Pirkko Tuominen

Luomun erityisasiantuntija, Valtakunnallinen Luomukoordinaattori

ProAgria Itä-Suomi
pirkko.tuominen@proagria.fi
0400 124 976
2014 web 4867
Ulla Turunen

Luomuasiantuntija, kotieläintuotanto

ProAgria Itä-Suomi
ulla.turunen@proagria.fi
040 301 2453
Sari vallinhovi netti
Sari Vallinhovi

erityisasiantuntija, kasvintuotanto, nurmi

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
sari.vallinhovi@proagria.fi
0400 764 217
Vartiainen aija 2014 web 3436
Aija Vartiainen

Maidontuotannon ja taloudenasiantuntija

ProAgria Itä-Suomi
aija.vartiainen@proagria.fi
040 301 2455
Mari Vauhkonen
Mari Vauhkonen

Maidontuotannon asiantuntija, tuotosseurannan erityisasiantuntija

ProAgria Itä-Suomi
mari.vauhkonen@proagria.fi
040 301 2466
Matti viinikainen
Matti Viinikainen

Valtakunnallinen Huippuosaaja, investoinnit ja maito

ProAgria Keski-Suomi
matti.viinikainen@proagria.fi
0400 896 386
Emmi Leena Viitanen web
Emmi-Leena Viitanen

Kotieläintuotannon asiantuntija, maitotilat (vanhempainvapaalla)

ProAgria Etelä-Suomi
emmi-leena.viitanen@proagria.fi
041 730 7182
Virtanen pirjo
Pirjo Virtanen

Asiantuntija, maidontuotanto

ProAgria Etelä-Suomi
pirjo.virtanen@proagria.fi
043 824 9402
Auli ylirahnasto netti
Auli Yli-Rahnasto

kotieläintuotannon asiantuntija, maitotilat

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
auli.yli-rahnasto@proagria.fi
040 5262 467
Heta Ylijaasko
Heta Ylijääskö

Maidon- ja kasvintuotannon asiantuntija

ProAgria Oulu
heta.ylijaasko@proagria.fi
050 468 7766
Enni Ylitalo 1
Enni Ylitalo

Maidon- ja kasvintuotannon asiantuntija

ProAgria Oulu
enni.ylitalo@proagria.fi
050 465 9364
Sini oljymaki
Sini Öljymäki

Maidontuotannon erityisasiantuntija

ProAgria Oulu
sini.oljymaki@proagria.fi
040 764 7904