Puutarharetki Jyväskylästä Hirvensalmelle 26.9.2026

ProAgria Keski-Suomi

Opintomatkatjaretket

431a7b7bc789b3d62bc360173648ee84

Lähde mukaan puutarharetkelle. Kuulemme marjakasvien ja hedelmäpuiden istutuksesta ja hoidosta Hirvensalmen taimistolla ja  haemme ideoita omaan puutarhaan Mikkelipuistosta ja Kangasniemeltä. Syksy on monille kasveille parasta istutusaikaa, joten pääset heti hyödyntämään matkan oppeja ja saat kasveillesi parhaan kasvuunlähdön.

Matkaohjelma:

8.00 lähtö tilausajolaituri, Jyväskylä

9.30-11 Hirvensalmen taimisto, Teppo Kaarniemi kertoo hedelmäpuiden valinnasta ja hoidosta, ostosmahdollisuus

11.15-12.15 omakustanteinen lounas, Hirvensalmi

12.45-13.45 Tutustuminen Mikkelipuistoon, Mikkeli

14-14.30 Kahvit, Kenkävero Mikkeli

15.15-16.45 puutarhavierailu, Kangasniemi

18.00 paluu Jyväskylään

Ilmoittautumiset alla olevalla lomakkeella tai suoraan Riitalle 18.9.2026 mennessä.

Matkan hinta 65 €/hlö, matkan voi maksaa ilmoittautumisen yhteydessä tai matkan aikana (valitse tällöin lasku-vaihtoehto). Matkan hintaan kuuluu vierailut tutustumiskohteissa ja kahvit Kenkäverossa. Lounas on omakustanteinen.

Lisätietoja: 

Riitta Peräinen, hankevetäjä 

puh.  043 826 7294

riitta.perainen@mkn.fi

Matka on Ruokapolku -mistä ruoka tulee? -hankkeen tapahtuma. Hanketta toteuttaa Keski-Suomen maa- ja kotitalousnaiset ja sitä rahoittaa Leader JyväsRiihi Euroopan maaseudun kehittämisrahastosta.

fi-euroopan-unionin-osarahoittama-pieni-koko.jpg

Lue lisää tapahtumasta / ilmoittaudu