Pohjoisia makuja lasten ja nuorten lautasille -lähiruokateemaviikko etenee hyvällä vauhdilla!

2 min lukuaika

Lähiruokateemaisia annoksia on valmistettu jo yli 25 000. Joustava malli mahdollistaa sen, että keittiöt voivat sovittaa lähiruokapäivän tai ‑viikon saumattomasti omaan toimintaansa ja ruokalistasuunnitteluunsa.

8 Puolukkapannari

Ruokapalvelutoimijat Pohjois-Pohjanmaalla ovat tuoneet alueen puhtaat raaka-aineet ja paikalliset maut näkyvästi esiin Pohjoisia makuja lasten ja nuorten lautasille ‑lähiruokateemaviikolla. Teeman tavoitteena on lisätä lähiruoan käyttöä ammattikeittiöissä sekä vahvistaa pohjoista ruokaidentiteettiä osana Oulu2026 Euroopan kulttuuripääkaupunkivuotta.  

Lähiruokateemaa on toteutettu kunnissa joustavasti eri ajankohtina alkuvuoden aikana. Osa kunnista tuo teeman esiin syksyllä, ja osassa se toteutetaan jopa kahteen kertaan. Joustava malli mahdollistaa sen, että keittiöt voivat sovittaa lähiruokapäivän tai ‑viikon saumattomasti omaan toimintaansa ja ruokalistasuunnitteluunsa. 

Mukaan lähteneille kunnille on lähetetty pieni materiaalipaketti, jossa mukana lähiruokateemaisia tarroja.

Teema on tähän mennessä toteutettu Iissä, Hailuodossa ja Raahessa, Oulussa nuorten työpajalla sekä PPP‑köökin alueella Taivalkoskella, Kuusamossa ja Pudasjärvellä. Lähiruokateemaisia annoksia on valmistettu jo yli 25 000, eikös olekin jo aika vaikuttava määrä! Toivottavasti loppuvuodesta annosmäärät lähenevät jo sataatuhatta! 

Lähikalalasagnettea lautasille. Kuva: Tommi Lempiäinen

Lähimaut maistuivat

Osallistuneissa keittiöissä on valmistettu muun muassa lihakeittoa lähilihasta, puolukkapannaria, lähikalalasagnettea sekä hernelevitettä. Lisäksi tarjolla on ollut nokkossämpylöitä, jotka saivat erityisen hyvän vastaanoton lasten keskuudessa.

Ruokapalveluilta saadun palautteen perusteella lähiruokapäivää pidettiin erittäin onnistuneena. Reseptien etukäteinen testaus ja muokkaaminen keittiöiden omiin tarpeisiin tukivat sujuvaa toteutusta. Erityisesti hernelevite nousi esiin sekä helppona että pidettynä tuotteena. 

Iin keskuskeittiö Merta valmisti lounaalle lähikalalasagnettea ja välipalalle puolukkapannaria. 

Yhteistyöllä vaikuttavia tekoja

Pohjoisia makuja lasten ja nuorten lautasille ‑teeman suunnittelu ja toteutus on tehty yhteistyössä usean eri toimijan kanssa. Tämä on mahdollistanut monipuolisen sisällön, toimivat käytännön työkalut sekä laajan viestinnällisen tuen kunnille. Osallistuneille kunnille on toimitettu julisteita ja tarroja, ja käytössä on ollut myös sähköisiä materiaaleja ja ruokalistapohjia, jotka ovat saatavilla verkossa.

Pohjoiset maut, paikalliset raaka-aineet ja onnistunut yhteistyö osoittavat, että pienilläkin teoilla voidaan tehdä vaikuttavia muutoksia, nostaa lähiruokaa sekä alueen tuottajia esille ja tarjota lapsille ja nuorille maukasta, kestävää ja juuriltaan pohjoista ruokaa! 

Raahessa lähiruoasta pääsivät nauttimaan niin varhaiskasvatuksen ja perusopetuksen lapset ja nuoret sekä myös pieni ryhmä korkeakouluopiskelijoita sekä toisen asteen opiskelijoita.

Suunnittelussa ovat olleet mukana Oulu2026‑alueen ammattikeittiöt, Pohjois-Suomen Maa- ja kotitalousnaisten Parasta paikallista pöytiin-, Lähikalaa lautaselle- ja Luonnontuotteita pohjoisesta ‑hankkeet sekä Arctic Food Lab ‑ohjelmakokonaisuus. Viestintämateriaalit on suunnitellut WTF-Design. 

Materiaalipakettiin kuuluu myös julisteita.

Mikäli haluatte lähteä mukaan lähiruokaseikkailuun, pääset ilmoittautumaan alla olevan linkin kautta.

Ilmoittaudu mukaan täältä!