Haloo, haloo, kuuluko…?

3 min lukuaika

Hankkeet

Maatilalla on vuoden kiireisin aika menossa. Peltotyöt ovat käynnistyneet ja joitain tarvikkeita ja varaosia on tilattava kesää varten, samoin traktorin polttoainetilaus on tehtävä välittömästi. Laidunten aitaaminen on käynnissä ja navetan puolella on omat tekemisensä. Tällä kertaa odotetaan muutaman lehmän poikimista ja seminologi on tilattava. Yhdellä lehmällä on poikimahalvaus ja eläinlääkäri on kutsuttava tilalla.

Maalaismaisema kuva Essi Jokela, ProAgria
Kyläradion tarkoitus on tiedonkulun varmistaminen kylältä ja kylälle häiriötilanteissa, jos sähköt ovat poikki, matkapuhelimet ja Internet eivät toimi ja on tarve saada yhteys sairaankuljetukseen, palokuntaan, poliisiin tai muuhun viranomaiseen. Kuva: Essi Jokela, ProAgria

Pahaksi onneksi sähköt katkesivat pari tuntia sitten, joten se on aiheuttanut toisenlaista kiirettä tilalla. Maito on saatava jäähtymään, joten siihen ja vielä vesipumpullekin laitetaan aggregaatti toimimaan. Nyt sitten soittamaan eläinlääkärille ja seminologille. Patteriradiosta saadaan kuulumaan uutiset ja nyt onkin kysymys laajasta ja vaikeasta sähköonnettomuudesta.

Yksikään puhelin ei toimi. Kuinkas tästä selvitään?
 

Tarina voisi olla totta

Lyhyen neuvottelun jälkeen päätetään, että Kaija-emäntä ajaa autolla eläinlääkärin päivystykseen ja yrittää saada eläinlääkärin tilalla tai lääkettä lehmälle. Seminologiin ei saa tälläkään tavoin yhteyttä, joten siementäminen jää tällä kertaa tekemättä, harmillista, mutta asialle ei voi nyt mitään ja ylimääräistä kulua myös.

Kimmo-isäntä miettii, että olisi sittenkin pitänyt osallistua keväällä pidettyyn kyläradio infoon. Sieltä oli kuulemma saatu hyvät ohjeet jonkinlaisen kyläpuhelimen hankintaan.  Sen pitäisi toimia silloin, kun sähköt ovat poikki ja puhelimet eivät toimi eikä Internettiäkään voi käyttää. Hän päättää käydä pikimmiten kyläyhdistyksen puheenjohtajan luona saadakseen tietoa tästä radiosta vai mikä sen nimi nyt olikaan ja siitä, kuinka sen saisi käyttöönsä.

Kyläyhdistyksen puheenjohtaja Marita löytyi kylätalolta. Siellä oli käynnissä jonkinlaisen maston tai antennin pystytys. Hänellä oli kuitenkin aikaa aloittaa keskustelu Kimmon kanssa. Kimmo kertoi tilanteesta maatilalla ja totesi, että heillä ja varmasti monella muullakin tilalla on tarve puhelimelle. Marita kertoi Kimmolle, että kyseessä on häiriötilanteisiin tarkoitettu järjestelmä, jota käytetään silloin, kun on tarve sairaankuljetukseen, palokuntaan, poliisiin tai muihin viranomaisiin. Hän kannusti Kimmoa tulemaan mukaan kyläradio toimintaan ja antoi ohjeet mm. RHA68-radiopuhelimen hankintaan. Käytännössä kyläyhdistys oli saanut investointia varten rahoituksen alueen Leanderilta ja kunnalta.  Radiopuhelimet olivat juuri kilpailutuksessa, joten Kimmo jatkoi matkaansa kylätoimija Juhan luo ja ilmoittautui puhelimen tarvitsijaksi.

Tämä tarina oli keksitty tarina. Mutta itse kyläradio ei ole, se on aivan totta ja kyläradioverkoston levittämiseksi tehdään koko ajan töitä.
 

Kyläradio tuo turvaa häiriötilanteisiin

Pohjois-Karjalassa on kyläradiota suunniteltu ja toteutettu Kiteellä ja Kesälahdella kyläyhdistyksissä ja metsästäjien joukossa, Polvijärvellä oli aiheeseen paneutuva ilta, jossa radioamatööri Ari Nousiainen kertoi kyläradion perustamisesta ja Jenni Leppänen Joensuun seudun Leaderistä kertoi kyläradioinvestointeihin haettavasta investointirahoituksesta. Liperiin on myös suunnitteilla tällainen aktivointitilaisuus.

Kyläradion tarkoitus on tiedonkulun varmistaminen kylältä ja kylälle häiriötilanteissa, jos sähköt ovat poikki, matkapuhelimet ja Internet eivät toimi ja on tarve saada yhteys sairaankuljetukseen, palokuntaan, poliisiin tai muuhun viranomaiseen. Kyläradio perustuu lupavapaaseen RHA68-radiopuhelimeen, joka on tuttu “metsästysradio” niin metsästäjille, Vapepa-toimijoille, reserviläisille kuin tiepalvelulle.

Nyt kun näitä info tilaisuuksia järjestetään, kannattaa niihin osallistua, sillä tässä on kysymys kansalaisten käyttöön tarkoitetusta helppokäyttöisestä varaviestiverkosta, joka tarjoaa toimivan tiedonvälitystavan, kun tavanomaiset viestivälineet eivät toimi. Viranomaisille kyläradio on edullinen tapa varmistaa viestintä kriisitilanteissa. Kunnantalon tai pelastusaseman tukiasema voi häiriötilanteessa välittää ja vastaanottaa tietoa kylille ja kyliltä.

Tule mukaan näihin tilaisuuksiin, koska tämä tuo meidän kyläämme turvallisuutta