Pohjois-Savo

Jäsenistömme, hallintomme ja organisaatiomme

Jäsenistömme, hallintomme ja organisaatiomme

Jäsenistömme, hallintomme ja organisaatiomme

Hallitus

Eskelinen Juha, Myllyniementie 53, 74270 KAUPPILANMÄKI, 0400 968 502, juha.eskelinen@koti.luukku.com

Lintunen Sirpa, Talvisalo 527, 73410 PIEKSÄNKOSKI, 0405 150 851, talvisalo@gmail.com

Kärkkäinen Asko, Rytkyntie 1421, 74680 MYLLYNIEMI, 0400 227 705, asko.karkkainen@laukkala.com

Pekkarinen Ville, Hepojärventie 5, 71330 RÄSÄLÄ,  0400 384 104, ville.pekkarinen@dnainternet.net

Sirviö Perttu, Kirmantie 219, 74520 IISALMI, 0503 236 191, perttu.sirvio@gmail.com

Korhonen Teija, Varsapurontie 21, 72210 TERVO, 0505 586 885, korhosen.teija@gmail.com

 

Edustajisto

Luttinen Eero, puheenjohtaja, TIITILÄNKYLÄ, 044 2724949, eero.luttinen@gmail.com

Kilpeläinen Juha, varapuheenjohtaja, VARKAUS, 050 5863404, juha.kilpelainen@pp3.inet.fi

Tossavainen Marko, HERNEJÄRVI, 040 0299902, marko.tossavainen@meili.fi

Haatainen Arto, IISALMI, 040 0199826, notkolaiisalmi@gmail.com

Nissinen Ulla, RUNNI, 050 3394190, alander.nissinen@pp.inet.fi

Harmoinen Wilma, MYLLYNIEMI, 040 9007071, wilma.harmoinen@harmoinen.fi

Karjalainen Timo, SUONENJOKI, 050 5245077, timo.karjalainen@pp5.inet.fi

Nousiainen Markus, LAUKKALA, 050 5359029, manupost@gmail.com

Suihkonen Veli-Mikko, SUONENJOKI, 045 2063360, vmsuihko@gmail.com

Juutinen Sirkka, VIEREMÄ, 040 5754103, sirkka.juutinen@meili.fi

Ollikainen Mirja, LAPINLAHTI, 040 7672770, mirjaollikainen@hotmail.com

Huttunen Asko, SONKAJÄRVI, 040 5665153, askohuttunen@gmail.com

Sirviö Janne, NILSIÄ, 040 0465738, jansirv@hotmail.com

Valta Airi, KOTIKYLÄ, 040 5498748, airi.valta@gmail.com

Kumpulainen Mauno, LITMANIEMI, 040 0139799, mauno75kumpulainen@gmail.com

Putkonen Pasi, RUNNI, 050 3787053, pasi.putkonen@hotmail.com

Huovinen Antti, VIEREMÄ, 040 0276263, antti.huovinen@iki.fi

Räsänen Janne, KURJALA, 040 7455469, jvrasanen@gmail.com

Bolodin Maria, HAATALA, 050 3641761, mariabolodin@gmail.com

Ryhänen Antti, ALAPITKÄ, 040 4140810, antti.ry@gmail.com

Toimihenkilöedustaja

Joakim Pitkälä

Varaedustaja

Rauno Savolainen 

Hallitus

Eskelinen Juha, puheenjohtaja, Vieremä, 0400 968 502, juha.eskelinen@koti.luukku.com

Lintunen Sirpa, varapuheenjohtaja, Kuopio, 040 515 0851, talvisalo@gmail.com

Kärkkäinen Asko, Kiuruvesi, 0400 227 705, asko.karkkainen@laukkala.com

Pekkarinen Ville, Kuopio, 0400 384 104, ville.pekkarinen@dnainternet.net

Korhonen Teija, Tervo, 050 558 6885, korhosen.teija@gmail.com

Sirviö Perttu, Iisalmi, 050 323 6191, perttu.sirviö@gmail.com

Pohjois-Savon maa- ja kotitalousnaisten johtokunta

Teija Korhonen, puheenjohtaja, Tervo, 050 558 6885, korhosen.teija@gmail.com

Mervi Hiltunen, varapuheenjohtaja, Lapinlahti, 050 330 6562, mervi.hiltunen@siilinjarvelainen.com

Katariina Karppinen, Lapinlahti, 040 758 8812, katariina.karppinen@pp2.inet.fi

Senja Karhu, Suonenjoki,040 8291449, senjariitta karhu@gmail.com

Pirjo Lind, Kiuruvesi, 040 577 8410, pike.lind@hotmail.com

Sirpa Luttinen, Vesanto, 044 5648237, sirpaluttinen@gmail.com

Terhi Liimatainen, Vesanto, 040 562 6937, liimatainen.terhi@gmail.com

ProAgria Pohjois-Savon jäsenet

ProAgria Pohjois-Savon jäsenyhdistyksinä oli maaseutuseuroja 13 ja kunnan tai kylätasolla toimivia yhdistyksiä 63, jäseniä niissä kaikkiaan 2 546. Suorajäseninä maatiloja ja maaseutuyrityksiä oli 488 kpl, kannattaja- ja yhteisöjäseniä 10 sekä kunniajäseniä 2. Kaiken kaikkiaan jäseniä on 3 463. Toimiala­ kerhona ProAgria Pohjois-Savoon kuuluu Pohjois-Savon perunakerho ja Pohjois-Savon karjakerho ry.

Kannattajajäsenet

Osuuskunta ltäMaito, Osuuskunta Maitomaa, Savonia-ammattikorkeakoulu Oy, Pohjois-Savon Kala­ talouskeskus Ry, Suonenjoen Seudun Marjanviljelijäin Yhdistys , MTK-Maaninka, MTK-Po hjois-Savo, Pohjois-Savon Iihanauta kerho .

ProAgria Pohjois-Savon kunniajäseniä ovat agronomi Urpo Järveläinen Iisalmesta ja maaseutuyrittäjä Pentti Remes Kiuruvedeltä.

ProAgria Pohjois-Savo on jäsenenä ProAgria Keskusten Liitossa, Kalatalouden Keskusliitossa ja Maa - ja kotitalousnaisten Keskuksessa.

Maitotilavaliokunta

Juha Eskelinen, Heikki Havukainen, Janne Pietikäinen, Kati Luukkonen, Perttu Sirviö ja Minna Laitinen

Varajäsen Veli - Mikko Suihkonen

Luomutilavaliokunta

Paavo Lappalainen , Mika Hartikainen, Mikael Hallikainen, Arja Rissanen ja Pirkko Tuominen.

Järjestötoiminta

Edustajisto kokoontui 2 kertaa vuoden 2018 aikana. Edustajiston puheenjohtajana aloitti Eero Luttinen Vesannolta ja varapuheenjohtajana Juha Kilpeläinen Varkaudesta.

Yhdistyksiin lähetettiin tiedotteet kuukausittain ja asiakasjäsenilletiedote kolme kertaa vuoden aikana.

Järjestövalio kunnan toimintaan liittyvät asiat hoiti ProAgria Pohjois-Savon hallitus.

Tilintarkastaja

Ernst & Young Oy