Asiantuntijat

Meitä on iso joukko maatalouden ja maaseudun yritystoiminnan asiantuntijoita.

A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
Q
R
S
T
U
V
W
X
Y
Z
Poista suodattimet
Kysy lisää palveluistamme
Valtakunnallinen asiakaspalvelu
asiakaspalvelu@proagria.fi
044 420 9000
Kysy lisää palveluistamme
Tuotosseurannan asiakaspalvelu
tuotosseuranta@proagria.fi
09 8566 5980
Kysy lisää palveluistamme
Lammastuotosseurannan asiakaspalvelu
nettikatras@proagria.fi
09 8566 6010
Sofiapaalijarvi netti
Sofia Paalijärvi

kotieläintuotannon asiantuntija

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
sofia.paalijarvi@proagria.fi
041 731 4627
18rgb
Satu Paananen

Asiantuntija, kannattavuuskirjanpito, Neuvo ympäristö- ja luomuasiantuntija

ProAgria Länsi-Suomi
satu.paananen@proagria.fi
043 827 3633
Pahkasalo Heikki
Heikki Pahkasalo

toimitusjohtaja

ProAgria Etelä-Savo
heikki.pahkasalo@proagria.fi
040 5834 890
Pajari tarja
Tarja Pajari

Yritysasiantuntija, matkailu

ProAgria Etelä-Savo
tarja.pajari@maajakotitalousnaiset.fi
0400 183 064
Pajula
Timo Pajula

asiantuntija, johtaminen, talous

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
timo.pajula@proagria.fi
040 503 2650
Pajulahti ronja web 0
Ronja Pajulahti

Ruoka-asiantuntija

ProAgria Itä-Suomi
ronja.pajulahti@maajakotitalousnaiset.fi
+358417313593
Tommi palonen valtak sivut 0
Tommi Palonen

Viljelysuunnittelun asiantuntija

ProAgria Oulu
tommi.palonen@proagria.fi
040 553 5802
Paloneva netti
Päivi Paloneva

kotieläintuotannon asiantuntija, maitotilat

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
paivi.paloneva@proagria.fi
043 825 6327
Kai paltamaa 0
Kai Paltamaa

talousasiantuntija

ProAgria Keski-Suomi
kai.paltamaa@proagria.fi
0400 545 543
Parkkonen antero
Antero Parkkonen

Johtava asiantuntija, liiketoiminnan kehittäminen

ProAgria Etelä-Suomi
antero.parkkonen@proagria.fi
0400 255 980
Matias Parpala
Matias Parpala

Asiantuntija, talous

ProAgria Keski-Pohjanmaa
matias.parpala@proagria.fi
043 825 4283
Maarit partanen web
Maarit Partanen

Kasvintuotannon asiantuntija

ProAgria Itä-Suomi
maarit.partanen@proagria.fi
0400 282 092
Eilap
Eila Peitsi

Koulutuskoordinaattori, toimitusjohtajan sihteeri

ProAgria Keskusten Liitto
eila.peitsi@proagria.fi
040 356 1734
Edustuskuva 140x140 netti 0
Eveliina Pekkarinen

Ruokinnan erityisasiantuntija

ProAgria Itä-Suomi
eveliina.pekkarinen@proagria.fi
040 523 0932
Juhani peltola
Juhani Peltola

nurmen- ja maidontuotannon asiantuntija

ProAgria Keski-Suomi
juhani.peltola@proagria.fi
043 826 9719
21rgb
Tarja Peltomäki

Asiantuntija, maidontuotanto

ProAgria Länsi-Suomi
tarja.peltomaki@proagria.fi
040 741 7397
Sarip
Sari Peltonen

Johtava asiantuntija, palvelukehitys ja kasvintuotanto

ProAgria Keskusten Liitto
sari.peltonen@proagria.fi
050 341 4406
Peltonen
Tiina Peltonen

kotieläintuotannon asiantuntija, luomu, hankkeet

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
tiina.peltonen@proagria.fi
044 4811 309
Pennalajuha
Juha Pennala

talousasiantuntija

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
juha.pennala@proagria.fi
043 827 3578
Tuomas pennala netti 0
Tuomas Pennala

kasvintuotannon asiantuntija

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
tuomas.pennala@proagria.fi
043 826 6772
Pentti anu netti
Anu Pentti

Projektipäällikkö, VILLA-hanke

ProAgria Etelä-Suomi
anu.pentti@proagria.fi
041 7313590
Penttinen mikko
Mikko Penttinen

Talous- ja yritysasiantuntija

ProAgria Etelä-Savo
mikko.penttinen@proagria.fi
0400 256 590
Penttinen sanna netti
Sanna Penttinen

Talousasiantuntija

ProAgria Itä-Suomi
sanna.penttinen@proagria.fi
041 730 7457
Seija perasto netti
Seija Perasto

terveydenhuoltoeläinlääkäri, maitotilat

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
seija.s.perasto@proagria.fi
043 824 8030
Riitta Perainen
Riitta Peräinen

puutarha-asiantuntija, hankevetäjä Kotitarveviljelyn kehittäminen -hankkeessa

ProAgria Keski-Suomi
riitta.perainen@maajakotitalousnaiset.fi
043 826 7294
Perttu perala netti
Perttu Perälä

kasvintuotannon asiantuntija

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
perttu.perala@proagria.fi
041 730 1057
Pesonen anu nelio
Anu Pesonen

Viestintävastaava

ProAgria Itä-Suomi
anu.pesonen@proagria.fi
0403012436
Inga pesonen netti
Inga Pesonen

Palveluasiantuntija

ProAgria Keskusten Liitto
tuotosseuranta@proagria.fi
09 856 65980
Pethman kaisa 2
Kaisa Pethman

Asiantuntija, talous (vanhempainvapaalla)

ProAgria Etelä-Suomi
kaisa.pethman@proagria.fi
040 749 0113
Img 0712 r l pettersson fhs
Riitta-Liisa Pettersson

Maisemasuunnittelija, NEUVO 2020 ympäristöasiantuntija

riitta.pettersson@fhs.fi
040 593 86 91
2014 web 4903
Kirsi Peuhkurinen

Hanke- ja taloushallinnon asiantuntija

ProAgria Itä-Suomi
kirsi.peuhkurinen@proagria.fi
0403012437
Piekkari osmo
Osmo Piekkari

Asiantuntija, investoinnit ja talous

ProAgria Etelä-Suomi
osmo.piekkari@proagria.fi
040 709 2471
Jaana pietila
Jaana Pietilä

Toimistosihteeri

ProAgria Oulu
jaana.pietila@proagria.fi
045 6578 714
Mirva pietila netti
Mirva Pietilä

talousasiantuntija

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
mirva.pietila@proagria.fi
043 825 0524
Piisparinen jarmo
Jarmo Piiparinen

Tilipalveluasiantuntija

ProAgria Etelä-Savo
jarmo.piiparinen@proagria.fi
040 678 4212
Marjo piirainen web
Marjo Piirainen

Kasvintuotannon asiantuntija

ProAgria Itä-Suomi
Piispa timo
Timo Piispa

Kasvintuotannon ja talouden asiantuntija

ProAgria Etelä-Savo
timo.piispa@proagria.fi
040 702 4813
1rgb
Emma Pikkarainen

Markkinointi- ja viestintävastaava (vanhempainvapaalla)

ProAgria Länsi-Suomi
emma.pikkarainen@proagria.fi
Maire pikkarainen
Maire Pikkarainen

Maidon-, kasvin- ja luomutuotannon asiantuntija

ProAgria Oulu
maire.pikkarainen@proagria.fi
040 845 3580
Marjatta
Marjatta Pikkarainen

Toiminnanjohtaja

ProAgria Itä-Suomi
marjatta.pikkarainen@maajakotitalousnaiset.fi
044 320 1585
Saana pikkarainen 0
Saana Pikkarainen

Talousasiantuntija

ProAgria Oulu
saana.pikkarainen@proagria.fi
041 731 4779
45rgb
Jarmo Pirhonen

Asiantuntija, kasvituotanto

ProAgria Länsi-Suomi
jarmo.pirhonen@proagria.fi
050 569 6885
Pirkkalainen minna
Minna Pirkkalainen

Palvelupäällikkö

ProAgria Etelä-Savo
minna.pirkkalainen@proagria.fi
040 717 8660
Pitkala joakim pien
Joakim Pitkälä

Talouden erityisasiantuntija ja strategia+ konsultti

ProAgria Itä-Suomi
joakim.pitkala@proagria.fi
040 579 7178
38rgb
Minna Pohjola

Asiantuntija, marjantuotanto

ProAgria Länsi-Suomi
minna.pohjola@proagria.fi
050 66472
Polo tiina web 4432
Tiina Polo

Kasvintuotannon asiantuntija

ProAgria Itä-Suomi
tiina.polo@proagria.fi
0504751840
Prustimikko netti
Mikko Prusti

kasvintuotannon asiantuntija

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
mikko.prusti@proagria.fi
041 730 7185
Puhakka jaana net
Jaana Puhakka

Yritysasiantuntija MKN

ProAgria Itä-Suomi
jaana.puhakka@maajakotitalousnaiset.fi
0403012468
Tuula puikko proagrialappi
Tuula Puikko

Maitotila-asiantuntija

ProAgria Lappi
tuula.puikko@proagria.fi
040 700 6238
Pulkkinen marja 2014 web 4803
Marja Pulkkinen

Erityisasiantuntija

ProAgria Itä-Suomi
marja.pulkkinen@proagria.fi
040 301 2438
Mirja pummila
Mirja Pummila

Elintarvike- ja yritysasiantuntija

ProAgria Keski-Suomi
mirja.pummila@maajakotitalousnaiset.fi
0400 932 054
Img 0832 2
Laura Puolamäki

Maisema-asiantuntija; Landscape specialist; NEUVO 2020 asiantuntija ympäristö, maatilan nykyaikaistaminen ja kilpailukyvyn parantaminen

ProAgria Etelä-Suomi
laura.puolamaki@proagria.fi
040 544 4899
Puranen marko
Marko Puranen

Kalatalousneuvoja

ProAgria Etelä-Suomi
marko.puranen@proagria.fi
040 709 2485
Puska
Sami Puska

tilipalveluasiantuntija

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
sami.puska@proagria.fi
041 730 1684
Puttonen marketta
Marketta Puttonen

Maidontuotannon asiantuntija

ProAgria Etelä-Savo
marketta.puttonen@proagria.fi
040 592 0543
Puttonen markku
Markku Puttonen

Asiantuntija, maidontuotanto

ProAgria Etelä-Suomi
markku.puttonen@proagria.fi
040 709 2484
Putula
Hannu Putula

IT-asiantuntija

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
hannu.putula@proagria.fi
040 510 5965
Hanna puura
Hanna Puura

talousasiantuntija

ProAgria Keski-Suomi
hanna.puura@proagria.fi
040 822 5607
Pylkkanen anne rajattu
Anne Pylkkänen

Ruokinnan ja tuotannonohjauksen asiantuntija

ProAgria Itä-Suomi
anne.pylkkanen@proagria.fi
040 673 4564
Pylkkanen maarit
Maarit Pylkkänen

Taloushallinnon asiantuntija

ProAgria Etelä-Savo
maarit.pylkkanen@proagria.fi
041 731 4719
Sonja pyykola kuvarajattu
Sonja Pyykölä

Valtakunnallinen huippuosaaja, automaattilypsy (vanhempainvapaalla)

ProAgria Keski-Pohjanmaa
sonja.pyykola@proagria.fi
043 825 4282
Paivarinta minna 7179 pien
Minna Päivärinta

Kasvintuotannon- ja taloudenasiantuntija

ProAgria Itä-Suomi
minna.paivarinta@proagria.fi
0405091511
Liisa mariapakkila
Liisa-Maria Päkkilä

Asiantuntija, maidontuotanto

ProAgria Keski-Pohjanmaa
liisa-maria.pakkila@proagria.fi
044 481 1434
Pollonen taina 0
Taina Pöllönen

Asiantuntija, talous

ProAgria Etelä-Suomi
taina.pollonen@proagria.fi
040 709 2480
Pontinen jaana7144 pien
Jaana Pöntinen

Toimistosihteeri

ProAgria Itä-Suomi
jaana.pontinen@proagria.fi
0400 284 738