Asiantuntijat

MKN:ssä toimii maa- ja kotitalouden, maaseudun yritystoiminnan sekä maisemapalveluiden asiantuntijoita.

A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
Q
R
S
T
U
V
W
X
Y
Z
Poista suodattimet
Kysy lisää palveluistamme
Valtakunnallinen asiakaspalvelu
asiakaspalvelu@proagria.fi
044 420 9000
Kysy lisää palveluistamme
Tuotosseurannan asiakaspalvelu
tuotosseuranta@proagria.fi
09 8566 5980
Kysy lisää palveluistamme
Lammastuotosseurannan asiakaspalvelu
nettikatras@proagria.fi
09 8566 6010
Kaijalainen toni
Toni Kaijalainen

Talous- ja hallintojohtaja

ProAgria Etelä-Suomi
toni.kaijalainen@proagria.fi
040 801 9081
Haavisto heli img 0028
Heli Kaikkonen (os. Haavisto)

Projektikirjanpitäjä

ProAgria Etelä-Suomi
heli.kaikkonen@proagria.fi
040 574 9194
Katariina kaislo
Katariina Kaislo

Talous- ja viljelyasiantuntija (vanhempainvapaalla)

ProAgria Keski-Suomi
katariina.kaislo@proagria.fi
040 822 2127
Erika kakko 200x200 0
Erika Kakko

Kasvintuotannon asiantuntija

ProAgria Oulu
erika.kakko@proagria.fi
041 730 7937
Markku kalaoja 0
Markku Kalaoja

Talousasiantuntija

ProAgria Oulu
markku.kalaoja@proagria.fi
0400 292 061
Pirkko kalaoja
Pirkko Kalaoja

Maidontuotannon asiantuntija

ProAgria Oulu
pirkko.kalaoja@proagria.fi
045 6578 702
Kallela marja 3
Marja Kallela

Erityisasiantuntija, puutarha- ja erikoiskasvituotanto

ProAgria Etelä-Suomi
marja.kallela@proagria.fi
040 513 3118
Katariina kalliokoski netti ap
Katariina Kalliokoski

Talousasiantuntija (vanhempain vapaalla)

ProAgria Itä-Suomi
Arja kananoja netti 2021
Arja Kananoja

Valtakunnallinen huippuosaaja; nurmen kasvitaudit, kasvintuotannon asiantuntija, nurmi, luomu

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
arja.kananoja@proagria.fi
040 507 0475
Sonja Kankaanpaa
Sonja Kankaanpää

Asiantuntija, viestintä ja tapahtumamarkkinointi

ProAgria Etelä-Suomi
sonja.kankaanpaa@proagria.fi
050 4704039
Jarmok
Jarmo Karhula

Asiantuntija, maito- ja kasvintuotanto

ProAgria Keski-Pohjanmaa
jarmo.karhula@proagria.fi
044 521 2210
Simo karhula
Simo Karhula

Maitotila-asiantuntija

ProAgria Etelä-Suomi
simo.karhula@proagria.fi
041 731 0710
Anna kari
Anna Kari

Ruoka-asiantuntija

ProAgria Länsi-Suomi
anna.kari@maajakotitalousnaiset.fi
050 555 8440
Netti kari maarit 221113 055
Maarit Kari

Kehityspäällikkö, energiatehokkuus, energiavarat ja -ratkaisut

ProAgria Keskusten Liitto
maarit.kari@proagria.fi
040 536 6411
Karila arto
Arto Karila

Talouden ja johtamisen erityisasiantuntija

ProAgria Etelä-Savo
arto.karila@proagria.fi
040 182 7162
2014 web 4837
Katri Karjalainen

Palvelupäällikkö

ProAgria Itä-Suomi
katri.karjalainen@proagria.fi
040 301 2410
Elina Karjalainen
Elina Karjalainen

Talousasiantuntija

ProAgria Länsi-Suomi
elina.karjalainen@proagria.fi
0400 251 828
Tiina karlstrom
Tiina Karlström

Valtakunnallinen Huippuosaaja, lypsykarjan ruokinta, terveys ja hyvinvointi

ProAgria Oulu
tiina.karlstrom@proagria.fi
040 513 3241
Profiili
Ritva Karri

Viestijä / järjestövastaava

ProAgria Keski-Pohjanmaa
ritva.karri@proagria.fi
040 523 4113
Ella karttimo 0
Ella Karttimo

Viestinnän asiantuntija

ProAgria Oulu
ella.karttimo@proagria.fi
040 526 4880
Karen
Jenna Karén

kotieläintuotannon asiantuntija, maitotilat

Kaseorg jane
Jane Kaseorg

Asiantuntija, tilipalvelut

ProAgria Etelä-Suomi
jane.kaseorg@proagria.fi
044 431 4560
Kauppinen niina www
Niina Kauppinen

Taloushallinnon asiantuntija

ProAgria Etelä-Savo
niina.kauppinen@proagria.fi
040 187 2778
Katjakellokoski
Katja Kellokoski

Erityisasiantuntija, maidontuotanto

ProAgria Keski-Pohjanmaa
katja.kellokoski@proagria.fi
040 849 2870
Kemppainen raija
Raija Kemppainen

Asiantuntija, maidontuotanto

ProAgria Etelä-Suomi
raija.kemppainen@proagria.fi
0400 845 814
Voitto kemppainen web
Voitto Kemppainen

Ruokinnan asiantuntija

ProAgria Itä-Suomi
voitto.kemppainen@proagria.fi
040 569 7423
Kemppi mikko
Mikko Kemppi

Asiantuntija, kasvintuotanto

ProAgria Etelä-Suomi
mikko.kemppi@proagria.fi
040 709 2489
Essi keranen
Essi Keränen

Ruoka- ja elintarvikeasiantuntija

ProAgria Oulu
essi.keranen@maajakotitalousnaiset.fi
041 730 9058
Keski soini elina web
Elina Keski-Soini

Palvelupäällikkö

ProAgria Itä-Suomi
elina.keski-soini@proagria.fi
0403012461
Keski soini tapani 0
Tapani Keski-Soini

Talousasiantuntija

ProAgria Itä-Suomi
tapani.keski-soini@proagria.fi
040 301 2429
Milla 002
Milla Ketonen

kotieläintuotannon asiantuntija

milla.ketonen@proagria.fi
050 472 4918
Essi kiander
Essi Kiander

Palveluasiantuntija

ProAgria Keskusten Liitto
essi.kiander@proagria.fi
044 420 9012
Kiesila outi
Outi Kiesilä

Maidon- ja naudanlihantuotannon asiantuntija

ProAgria Etelä-Savo
outi.kiesila@proagria.fi
0400 693 090
Jaana kiljunen
Jaana Kiljunen

Kehityspäällikkö, tuotosseuranta, Lean-johtaminen

ProAgria Keskusten Liitto
jaana.kiljunen@proagria.fi
050 398 2962
37rgb
Annika Kilpiö

Valtakunnallinen huippuosaaja, asiakkuuspäällikkö (vanhempainvapaalla)

ProAgria Länsi-Suomi
2014 web 4841
Eila Kinnunen

Kasvin- ja maidontuotannon asiantuntija

ProAgria Itä-Suomi
eila.kinnunen@proagria.fi
040 301 2413
2014 web 4812
Seppo Kinnunen

Omistajanvaihdosten ja yhtiöittämisen erityisasiantuntija, kaupanvahvistaja

ProAgria Itä-Suomi
seppo.kinnunen@proagria.fi
040 301 2414
Tarja kinnunen 0
Tarja Kinnunen

Taloussihteeri

ProAgria Oulu
tarja.kinnunen@proagria.fi
045 6578 713
Anne kipina 0
Anne Kipinä

Toimistosihteeri

ProAgria Oulu
anne.kipina@proagria.fi
045 6578 715
Eeva liisa kivimaki
Eeva-Liisa Kivimäki

Toiminnanjohtaja, elintarvike- ja yritysasiantuntija

ProAgria Keski-Suomi
eeva-liisa.kivimaki@maajakotitalousnaiset.fi
040 576 8740
Kivinen jenni
Jenni Kivinen

Asiantuntija, maidontuotanto, hankkeet

ProAgria Etelä-Suomi
jenni.kivinen@proagria.fi
040 516 7501
Elisa kivioja uusi
Elisa Kivioja

Asiantuntija, kasvintuotanto

ProAgria Länsi-Suomi
elisa.kivioja@proagria.fi
050 541 2042
Marja Kivioja 200x200
Marja Kivioja

Talousasiantuntija

marja.kivioja@proagria.fi
050 476 1917
Kiviranta ilpo netti
Ilpo Kiviranta

Kasvin- ja maidontuotannon asiantuntija

ProAgria Itä-Suomi
ilpo.kiviranta@proagria.fi
040 301 2415
Hannu kivisaari netti
Hannu Kivisaari

kasvintuotannon asiantuntija, nurmi

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
hannu.kivisaari@proagria.fi
0400 798 580
Reijo kivisalmi 2 221121
Reijo Kivisalmi

Talous- ja viljelyasiantuntija

ProAgria Keski-Suomi
reijo.kivisalmi@proagria.fi
043 824 9638
Klemetti minna netti
Minna Klemetti

Ruokinnan- ja tuotannonohjauksen asiantuntija

ProAgria Itä-Suomi
minna.klemetti@proagria.fi
040 301 2419
Kati Knuutila
Kati Knuutila

Asiantuntija, kasvintuotanto

ProAgria Länsi-Suomi
kati.knuutila@proagria.fi
0400 725 995
Markku web
Markku Koivisto

Toimitusjohtaja, ProAgria Kiinteistönvälitys Oy LKV

ProAgria Etelä-Suomi
markku.koivisto@proagria.fi
040 709 2451
Petri koivisto
Petri Koivisto

Kehityspäällikkö, talouspalvelut

ProAgria Keskusten Liitto
petri.koivisto@proagria.fi
043 826 6491
Veli pekka koivisto 0
Veli-Pekka Koivisto

Asiantuntija, ATK-laitteet ja ohjelmistot

ProAgria Länsi-Suomi
veli-pekka.koivisto@proagria.fi
0400 501 661
JO1 A9952 Edit
Marketta Koivisto

tilipalveluasiantuntija

marketta.koivisto@proagria.fi
050 434 7313
Koivula vesa
Vesa Koivula

Palvelupäällikkö

ProAgria Etelä-Suomi
vesa.koivula@proagria.fi
040 709 2450
Koivusalo paivi2021
Päivi Koivusalo

kasvintuotannon asiantuntija

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
paivi.koivusalo@proagria.fi
041 730 7186
Tuula alakastari valtak sivut
Tuula Kokko

Yritysasiantuntija

ProAgria Oulu
tuula.kokko@maajakotitalousnaiset.fi
040 864 4946
Kokkonen tuula
Tuula Kokkonen

Asiantuntija, maidontuotanto

ProAgria Etelä-Suomi
tuula.kokkonen@proagria.fi
040 775 5480
Hannu kokkoniemi 2
Hannu Kokkoniemi

Yritys- ja energia-asiantuntija

ProAgria Oulu
hannu.kokkoniemi@proagria.fi
040 546 4853
Miinakolppanen netti
Miina-Maria Kolppanen

Kotieläintuotannon asiantuntija

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
vanhempainvapaalla
Sini kuiri netti
Sini Konttas

erityisasiantuntija, lypsykarjan ruokinta

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
sini.konttas@proagria.fi
043 827 3580
46rgb
Jukka Kontulainen

Asiakkuuspäällikkö, energia-asiantuntija

ProAgria Länsi-Suomi
jukka.kontulainen@proagria.fi
040 829 8135
Elviira kopola 200x200
Elviira Kopola

Maidontuotannon asiantuntija

ProAgria Oulu
elviira.kopola@proagria.fi
041 730 7475
Heli kopra netti
Heli Kopra

Maitotila-asiantuntija

ProAgria Etelä-Suomi
heli.kopra@proagria.fi
050 307 3125
Korhonen emma netti
Emma Korhonen

Kasvintuotannon asiantuntija

ProAgria Itä-Suomi
emma.korhonen@proagria.fi
0417310642
Kekalainen ida 0
Ida Korhonen

Ruokinnan- ja tuotannonohjauksen asiantuntija

ProAgria Itä-Suomi
ida.korhonen@proagria.fi
043 825 1219
Korhonen pirkko uusin
Pirkko Korhonen

Valtakunnallinen Huippuosaaja, ruokinta ja automaattilypsy

ProAgria Itä-Suomi
pirkko.korhonen@proagria.fi
040 746 4915
Tuija korpela2017rajattu
Tuija Korpela

Erityisasiantuntija, maidontuotanto

ProAgria Keski-Pohjanmaa
tuija.korpela@proagria.fi
0400 260 575
Korpi terhi netti
Terhi Korpi

kasvintuotannon asiantuntija

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
terhi.korpi@proagria.fi
041 730 3288
Liisakoskelanettisivut
Liisa Koskela

Valtakunnallinen Huippuosaaja, yritysjohtamisen erityisasiantuntija, laatuvastaava

ProAgria Keski-Pohjanmaa
liisa.koskela@proagria.fi
050 512 0615
Mari koskela nettisivut
Mari Koskela

Asiakkuuspäällikkö, kasvintuotanto

ProAgria Länsi-Suomi
mari.koskela@proagria.fi
040 536 5863
Koski katriina
Katriina Koski

Maisema-asiantuntija, NEUVO ympäristöasiantuntija

ProAgria Etelä-Suomi
katriina.koski@maajakotitalousnaiset.fi
040 148 8220
Koski laulaja marjo
Marjo Koski-Laulaja

Rakennussuunnittelija, rakennusarkkitehti ARK 1103

ProAgria Etelä-Suomi
marjo.koski-laulaja@proagria.fi
043 824 9089
Koskinen kukka netti 0
Kukka Koskinen

Maisema- ja ympäristöasiantuntija

ProAgria Itä-Suomi
kukka.koskinen@maajakotitalousnaiset.fi
0400571643
Taru koskinen
Taru Koskinen

Ympäristöasiantuntija

ProAgria Oulu
taru.koskinen@maajakotitalousnaiset.fi
041 731 0368
Katri kostamo lahikuva valmis id 21033
Katri Kostamo

Toimitusjohtaja

ProAgria Itä-Suomi
katri.kostamo@proagria.fi
043 825 1218
Kotala juho netti
Juho Kotala

kasvintuotannon asiantuntija, nurmi, kasvustokuvaus

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
juho.kotala@proagria.fi
043 827 3581
Juha antti kotimaki
Juha-Antti Kotimäki

Luomukasvintuotannon erityisasiantuntija

ProAgria Etelä-Savo
juha-antti.kotimaki@proagria.fi
050 301 1752
Sinikka kreus
Sinikka Kreus

Erityisasiantuntija, maidontuotanto

ProAgria Keski-Pohjanmaa
sinikka.kreus@proagria.fi
044 526 3059
Juulia kuja luopa netti
Juulia Kuja-Luopa

kasvintuotannon asiantuntija Kasvi-, sika-, ja siipikarjatilat

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
juulia.kuja-luopa@proagria.fi
041 730 6001
Kujaarja netti
Arja Kujala

kotieläintuotannon asiantuntija, maitotilat

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
arja.kujala@proagria.fi
040 759 8618
Kukkula leena
Leena Kukkula

Erityisasiantuntija, johtaminen ja luomukotieläintuotanto

ProAgria Etelä-Suomi
leena.kukkula@proagria.fi
0400 914 172
Kulma paivi
Päivi Kulma

Asiantuntija, talous ja tilipalvelut

ProAgria Etelä-Suomi
paivi.kulma@proagria.fi
0400 330 793
Konsta Kulmala
Konsta Kulmala

Asiantuntija, kasvintuotanto

ProAgria Länsi-Suomi
konsta.kulmala@proagria.fi
041 731 6819
Kunnaala jenni
Jenni Kunnaala

Toiminnanjohtaja, järjestöpäällikkö, asiantuntija, ruokapalvelut

ProAgria Etelä-Suomi
jenni.kunnaala@maajakotitalousnaiset.fi
040 528 8610
Ronjakuorikoski netti
Ronja Kuorikoski

hanketyöntekijä

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
ronja.kuorikoski@proagria.fi
050 5734 970
TK
Tuula Kuparinen

Toimistosihteeri

ProAgria Länsi-Suomi
tuula.kuparinen@proagria.fi
040 672 1490
Anulampinen netti 0
Anu Kylmäluoma

tilipalveluasiantuntija

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
anu.kylmaluoma@proagria.fi
050 5778 669
48rgb
Janita Kylänpää

Matkailu- ja ruoka-asiantuntija

ProAgria Länsi-Suomi
janita.kylanpaa@maajakotitalousnaiset.fi
050 66471
Liisa kyntaja netti
Liisa Kyntäjä

kasvintuotannon asiantuntija

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
liisa.kyntaja@proagria.fi
041 7310926
Katriina kytola netti 0
Katriina Kytölä

Kotieläintuotannon asiantuntija

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
katriina.kytola@proagria.fi
041 731 3772
Henna netti
Henna Kyyrä

Ruoka- ja yritysasiantuntija

ProAgria Länsi-Suomi
henna.kyyra@maajakotitalousnaiset.fi
043 825 0583
Minna karenlampi 0
Minna Kärenlampi

Maidontuotannon asiantuntija

ProAgria Oulu
minna.karenlampi@proagria.fi
043 826 6487
Sauli karenlampi
Sauli Kärenlampi

Maidontuotannon asiantuntija

ProAgria Oulu
sauli.karenlampi@proagria.fi
0400 412 659
Karmeniemi jenni
Jenni Kärmeniemi

Asiantuntija, kasvintuotanto ja talous

ProAgria Etelä-Suomi
jenni.karmeniemi@proagria.fi
0400 461 713
Kayhko ulla
Ulla Käyhkö

Asiantuntija, taloushallinto

ProAgria Etelä-Suomi
ulla.kayhko@proagria.fi
040 719 4320